Baharatların kraliçesi safranın şaşırtıcı faydaları!

En pahalı baharat olan safran, oldukça nadir bulunan bir bitki. Ona ‘Baharatların kraliçesi” adının verilmesi sadece bir efsane değil. İşte safranın şaşırtıcı faydaları…

Sonbahar safran zamanı Safranın mavimsi-mor yaprakları ve ortasında sarı-turuncu bölümleri bulunuyor. Çiçekleri sonbahar aylarında hasat edilen safran baharatının birçok faydası var. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, safranın çeşitli hastalıklara şifa kaynağı olduğunu söylüyor. İşte Kandıralı'nın verdiği bilgiler...
20 1
Elle hasat ediliyor Safran bitkisi üç uzun ipliğe benzeyen uzantıya sahip. Gerçek safran baharatı veya çayı bu “ipliklerden” yapılıyor. Safranın çiçek göbeklerindeki bu “ipler” elle hasat ediliyor. Sonra kurutularak paketleniyor.
20 2
20 bin safran çiçeğinden 1 kg safran Bu ipliklerden bir kilo safran elde edebilmek için yaklaşık 20 bin adet gerekiyor. Safranın neden çok pahalı olduğunu bu durum açıklıyor.
20 3
Tedavi edici Safran 150'den fazla bilinen uçucu bileşikler içeriyor. En iyi bilenen bileşikler ise krosin ve safranal. Her ikisi de tedavi edici olarak kullanılıyor.
20 4