Bulaşık makinesinde yemek pişirme yöntemi!

Bulaşık makinesinde yemek pişirme yöntemi dünyada yaygınlaşmaya devam ediyor. Uzmanlar bunun hem daha sağlıklı hem de ekonomik olduğu görüşünde. İşte bulaşık makinesinde yemek pişirmenin yöntemi…

Sağlıklı ve sıradışı yöntem Bundan yaklaşık 2 yıl önce İtalyan yemek yazarı Lisa Casali, yemek yapmanın ekonomik, sağlıklı ve sıradışı bir yöntemini buldu. Bu pişirme yöntemi, Türkiye'de çok fazla bilinmese de yurt dışında kullanılıyor. Türkiye'de bu yöntem kimi evlerde konserve yapımı için kullanılıyor.
9 1
Ekonomik Lisa Casali, bulaşık makinesinde yemek pişirme yönteminin çevreci, ekonomik ve lezzetli olduğu söylüyor. Ekonomik yönü, bulaşık makinesinde yemeğiniz pişerken aynı zamanda kirli bulaşıklarınızı da yıkayabilmeniz. Ya da bulaşıklar yıkanırken hem de yemeğiniz pişmiş oluyor.
9 2
Buharlı fırın işlevi görüyor Yemek yazarı Casali, 'Bulaşık Makinesinde Yemek Pişirmek' (Cucinare In Lavastovigle) adlı kitabında, bulaşık makinesinde yemek pişirirken makinenin bir buharlı fırın işlevi gördüğünü belirtiyor. Lisa Casali, bazı yemeklerin ‘ekonomik’ programda, bazılarının ise daha yüksek ısıda piştiğini söylüyor.
9 3
Besin değeri kaybolmuyor Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök ise, bulaşık makinesinde sıcaklık çok yüksek derecelere ulaşmadığı için taze bir balığı, eti, sebzeyi suyunu uçurmadan ve besin değerini kaybetmeden pişirmenin mümkün olduğunu söylüyor. Gök, her ev hanımı mutlaka bulaşık makinesinde yemek pişirmeyi denemesi gerekir diyor. Çünkü bu yöntemle hem zamandan da tasarruf tasarruf ediliyor.
9 4