Kış için domates püresi tarifi

Kış mevsiminde aldığımız domatesin lezzeti yaz domatesinin lezzetini aratıyor. Eğer kışın da yemeklerimde, soslarımda yaz domatesi yemek istiyorum diyorsanız tam zamanı. Evde kışlık domatesinizi hazırlayabilirsiniz.

Yaz domatesini kışın yemeklerde ve çorbalarda kullanmak üzere ya rendeleyerek derin dondurucuya atabiliriz ya da kavanozlarda saklayabiliriz. Bu püre kışın kızartmaların ve makarnanın üstüne harika bir sos oluyor. Fırında pişen sebzeli tavuk, karnıyarık gibi yemeklere de yapacağınız püre ile lezzet katabilirsiniz. İşte kışın yemeklerinize yaz lezzeti katabileceğiniz domates püresi tarifi.
7 1
Malzemeler: 10 kg. domates 15 adet 660 ml’lik cam kavanoz ve yeni kapaklar
7 2
1. Domates püresini saklayacağınız kavanozları yıkayıp içlerini kurutun. Şişelerin içleri mutlaka kuru olmalıdır. Kapakları yıkayıp kaynatın ve kaynar suyun içinde bekletin. 2. Domateslerin dışlarını ovarak yıkayın, 4-5 dakika sirkeli suda bekletip iyice durulayın. Süzgeç içinde suyunu süzün. 3. Domateslerin kabukları da kalsın derseniz domatesleri soymak yerine 4’e bölüp rondodan geçirin. Ardından tencereye alın ve el blender ile püre haline getirin. 4. Tüm püreyi büyük ve derin bir tencerede biriktirin.
7 3
5. Ocağın altını yakarak domatesleri kaynatana kadar pişirin. Kaynayınca yüzeye çıkan köpüklerini alın. 6.Pişmesine yakın miktarına göre yaklaşık 5 kg domatese 3 yemek kaşığı kadar kaya tuzu atın. 7. Bu arada tezgahın ya da düz bir zemin üzerine kavanozları dizmek ve eğer püre akarsa kirletmemek üzere birkaç kat kağıt serin. 8. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Püre kavanozlara sıcakken konulmalıdır.
7 4