Anne karnında bebeğe kan değişimi nasıl yapılır kordondan ya da...

Kan uyuşmazlığı nedir? Anne karnında bebeğe kan değişimi nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabı içerğimizde mevcut.

Anne karnında bebeğe kan değişimi nasıl yapılır kordondan ya da...

Kan uyuşmazlığı nedir? Kan uyuşmazlığı neden olur? Anne karnında bebeğe kan değişimi nasıl yapılır? gibi soruları bebek sahibi olmak isteyen her anne adayı sormuştur. Bebekte kansızlık ya da anne-bebek arasında kan uyuşmazlığı olduğunda bebeklerin kanı değiştiriliyor. İşte ayrıntılı bilgiler...

KAN UYUŞMAZLIĞI NEDİR?

Anne adayının kan grubunun Rh negatif olması, eşinin ise Rh pozitif olması halinde bebek ile anne arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığını tespit etmek çok büyük önem taşır. Gebeliği takip eden uzman doktor basit bir koldan kan alma işlemi talep ederek bebeğin Rh kan grubunu öğrenebilir ve alınan sonuca göre gebelik takibini planlayabilir. Eğer bebeğin kan grubu Rh negatif olarak tespit edilirse anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı yoktur ve herhangi bir ek tedavi gerekmez. Anneye kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmasına gerek kalmaz. Gebelik bu açıdan risk taşımaz ve normal takibe devam edilir. Eğer bebeğin kan grubu Rh pozitif olarak tespit edilirse anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı riski vardır ve bebeğin korunması için kan uyuşmazlığı iğnesinin mutlaka yapılması gereklidir. Gebelik çok daha yakından takip edilir ve bebekte kan uyuşmazlığının neden olabileceği ultrason bulguları aranır.

RH KAN UYUŞMAZLIĞI HALİNDE NE OLUR?

Rh kan uyuşmazlığı gelişmesi halinde bebekte sarılık, anemi, beyin hasarı ve kalp yetmezliği görülür. Hatta tedavi edilmediği durumlarda bebeğin ölümüne yol açar.

ANNE KARNINDA KAN NAKLİ NASIL OLUR?

Bebekler anne karnında bazı nedenlerden dolayı kansızlık yaşayabilmekte ve bu nedenle hayatlarını kaybedebilmektedir. Bebek kansızlığı nedenlerinin başında kan uyuşmazlığı gelmektedir. Ancak başka birçok neden de anne karnında kansızlığa neden olabilir. Önemli olan bu durumun tespiti ve zamanında yapılacak kan nakli ile bebeğin anne karnında kansızlıktan zarar görmesinin önüne geçilmesidir. Anne karnında kordondan veya fetusda bazı damarlardan bebeğe kan nakli yapılabilmektedir. Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi'mizde bebeğe kan nakli hizmeti verilmektedir.

Yorumlar