Anne sütü bozulmadan nasıl saklanır derin dondurucuya koyun!

Anne sütü bozulmadan nasıl saklanır? Dışarıda işiniz olduğunda ya da bebeğinizi emzirirken sütünüz arttığında nasıl saklamanız gerektiğini biliyor muydunuz?

Anne sütü bozulmadan nasıl saklanır derin dondurucuya koyun!

Çalışan anneler ya da herhangi bir işi olduğu için bebeğini birine bırakıp dışarıya çıkmak zorunda kalan anneler sütünü sağıp dışarıya rahatlıkla çıkabiliyor. Peki bu süt ne kadar bozulmadan dışarıda kalablir? Sağılan sütü nasıl saklamalıyız? Elmaelma.com olarak sütünüz arttığında ya da işiniz olduğunda sütünüzü sağmak zorunda kaldığınızda nasıl muhafa etmeniz gerektiğini sizler için araştırdık. İşte dikkat etmeniz gerekenler! 

SAKLAMA KAPLARI ÖNEM TAŞIYOR 

Anne süütünün bozulmadan saklanabilmesi için kullanılan saklama kapları çok büyük önem taşımaktadır. Sütünüzü bozulmadan muhafaza edebilmek istiyorsanız  cam kavanozda ya da saklama torbasında saklayabilirsiniz. 

KAPLARI STERİLİZE EDİN

Süt saklamak için kullandığınız kabın tüm parçalarını kaynar suda sabun ile iyice yıkayın. Ardından kurumasını bekleyin.

DERİN DONDURUCUDA 3 AY SAKLAYABİLİRSİNİZ

Sağılan anne sütünü oda sıcaklığında, buz dolabında ya da derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Eğer anne sütünü oda sıcaklığında bekletecekseniz (19-26°C) 3 saat, buzdolabında bekletecekseniz (0-4°C) 3 gün, derin dondurucuda bekletecekseniz (-18°C) 3 ay boyunca saklanabilmektedir. 

AMAN DİKKAT!

Anne sütünü 3 saat boyunca oda sıcaklığında beklettiyseniz hemen bebeğinize verebilirsiniz. Fakat eğer derin dondurucuda bekletiyse sağılmış olan sütünüz bebeğe vermeden önce mutlaka buzdolabına almalısınız.  Bilmeniz gereken bir önemli nokta da derin dondurucudan çıkarıp çözülmesini sağladığınız sütü yeniden dondurmamanız gerektiğidir.

Yorumlar