Bebeklerin saçları neden dökülür endişelenmenize gerek yok!

Bebeklerin saçları neden dökülür? Anne karnından gür saçlarıyla çıkan bebeklerinde saçları dökülmektedir. İşte bebeklerde görülen saç görülmesinin nedenleri!

Bebeklerin saçları neden dökülür endişelenmenize gerek yok!

Bazı bebekler tamamiyle kel doğarken bazı bebeklerde anne karnından gür saçlarıyla çıkmaktadır. Anne karnından gür saçlarıyla çıkan bebeklerin de bir süre sonra saçları ne yazık ki dökülmektedir. Uzmanlar uyarıyor! Endişelenmenize gerek yok! Peki bebeklerin saçları neden dökülür? Bebeklerdeki saç dökülmesi normal midir? Bebeklerde saç dökülmesinin önüne geçmek için ne yapılmalıdır? İşte bebeklerde saç bakımıyla ilgili tüm bilinmesi gerekenler!

HAMİLELİĞİN 6. HAFTASINDA SAÇ KÖKLERİ OLUŞMAYA BAŞLAMAKTADIR

Hamileliğin 6. haftasında fetüsün saç kökleri oluşmaya başlamaktadır. Bu dönemde sadece bebeğin başında değil aynı zamanda omuz ve sırtında da saç şeklinde tüyler çıkmaktadır.

YENİDOĞANLARDA SAÇLAR YUMUŞAK VE AÇIK RENKLİDİR 

Bunlar her bebekte görülen tüylerdir. İlerieyen zamanlarda ise dökülmektedir. Bbebeğin gerçek saç rengi hemen ortaya çıkmamaktadır. Bazı bebekler tamamen kel doğabilir ancak çoğunun ensesinde saç bulunur. Bu bölge oldukça yumuşaktır ve saçlar açık renklidir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENİ KESİN OLARAK BİLİNEMİYOR 

Yeni doğan bebeklerde bir süre sonra saçlar dökülmektedir. Özellikle de 3-4 haftalarda saçlar dökğlmektedir. Bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak yerlerine yeni saç çıkacaktır. Yeni çıkan saçlar öncekinden çok daha fazla ve belirli bir ölçüde büyür.

BEBEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ DOĞAL MIDIR? 

Evet, bebeklerin saçları ilk aylarda dökülür ve bu oldukça normal bir durumdur.Bu durumun sebebi hormonlardır.Doğumdan önce bebeğinizin hormon seviyesi anne karnında olduğundan yüksektir. Doğumdan sonra bu değerler düşmeye başlar ve bu yüzden saçlarının büyümesi durur. Bu dinlenme döneminde saçlar dökülür ve bebeğiniz yeni bir büyüme evresine girer.

BEBEKLERİN SAÇLARI NASIL GÜRLEŞTİRİLİR? 

Banyo yaptıktan sonra bebeğinizin saç derisine badem yağı ile  nazikçe masaj uygulayın. Bu yöntemin bilimsel bir kanıtı olmasa da tecrübelerle sabitlenmiştir. Kısa bir süre sonra bebeğinizin saçlarının gürleştiğini fark edeceksiniz. 

ALEOVERA YAĞININ MUCİZE ETKİSİ 

Aloe veranın içindeki jeli kaşıkla karıştırıp su ile birleştirin. Banyo sonrasında bu karışım ile bebeğinizin saçını yıkayın. Böylelikle uzama ve gürleştirme yününde olumlu ilerlemeler olacaktır.

 

Yorumlar