Çocuklar için nişastalı oyun hamuru yapımı malzemeleri nelerdir?

Genel anlamda çocukların zeka ve el becerilerini geliştirmeye yardımcı olan oyuncaklardan biri de oyun hamurlarıdır. Evde pratik oyun hamuru nasıl yapılır?

Çocuklar için nişastalı oyun hamuru yapımı malzemeleri nelerdir?
-A A+

Çocukların ebeveynlerden sıklıkla istedikleri oyuncaklardan biri de oyun hamurudur. Çocukların el becerilerini ve zekalarının gelişmesinde yardımcı olan bu oyuncaklar çocuklar için olumlu bir yönlerinin dışında olumsuz yöneleri de bulunuyor. Dışarıda satılan hazır oyun hamurlarının içerisinde taze kalması için çeşitli kimyasallar bulunmaktadır. Bu da çocuğunuzun teni ile doğrudan temas eden bu oyuncaklar çocuklarınızın sağlığını tehdit edebiliyor! Ancak çocuğunuzu bu oyuncaklardan mahrum bırakmamak adına evde kendi malmzemelerinizle nişastalı oyun hamuru hazırlayabilirsiniz! Elmaelma.com okurları için çocuğunuzun cilt sağlığı için evde pratik oyun hamura yapmanın püf noktalarını paylaştık. Böylelikle çocuğunuzun sağlıklı bir oyun aracı ile uğraştığınıza emin olabilirsiniz!

oyun hamuru nasıl yapılır

NİŞASTALI OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?

Malzemeleri her evde bulunan ve yapımı oldukça pratik olan oyun hamurları genellikle tuz ve un ile yapılmaktadır. Ancak kıvamının daha pürüssüz, yumuşak bir kıvama gelebilmesi için mısır nişastası ve bir az saç kremi ile oyun hamuru yapabilirsiniz. 1 su bardağı saç kremini boş bir kabın içerisine dökün daha sonra 3 su bardağı kadar nişasta ekleyerek karıştırın. İlk başlarda çok yumuşak olabilir karışımın bir tık daha koyulaşması için 10 dakika kadar buz dolabında bekelettikten sonra tercihinize göre gıda boyası ekleyebilirsiniz. İşte hepsi bu kadar saatlerce çocuğunuzla aklınız kalmadan oyun oynayabilirsiniz.