Çocukları cinsel istismardan korumak için neler yapılmalıdır bu uyarıları mutlaka yapın

Cinsel istismardan çocuklar nasıl korunur? Aileler çocuklarına nasıl bir eğitim vermeli? Çocuklar anlatmaya utandığı için ebeveynlere düşen roller çok büyük.

Çocukları cinsel istismardan korumak için neler yapılmalıdır bu uyarıları mutlaka yapın

Ailelerin gözündne bile sakındığı çocuklar için her eğitimi alması çok önemli. Öncelikle çocukların ailelerden korkup çekinmemesi gerekiyor. Cinsel istismara karşı çocuklar nasıl korunur? sorusunun yanıtını Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı bu konuda ebeveynlere büyük görev düştüğünü söyledi.

ÇOCUKLARIN HAREKETLERİNE DİKKAT EDİN

İstismara uğrayan çocuğun cezalandırılacağı korkusuyla bu durumu büyükleriyle paylaşmadığını belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, “Utanç ve suçluluk duygusuyla bu şiddeti saklayan çocuklar, şiddeti açıklamaktan kaçınır. Bazen kendileri yerine başka bir çocuktan söz ederler, davranış bozuklukları gösterirler. Çocukta davranış değişikliği tacizin habercisi olabilir. 0-3 yaş arasındaki yeme ve uyku bozuklukları, yabancılardan korkma ve yaşına uygun olmayan cinsel davranışlar; 3-6 yaş arasında içe çekilme, öfke, boyun eğme davranışı, yine yaşına uygun olmayan cinsel davranışlar da ebeveyn tarafından izlenmelidir. İstismarın tanınmasında fiziksel muayene de büyük rol oynar. Ebeveynler bu konuda dikkatli olmalı ve çocuktaki davranış bozuklarını yakından izlemelidir” dedi.

BU KURALLARA DİKKAT!

Özellikle küçük çocuklara güvenlik kuralları öğretilirken, adım adım belirtilen maddelerin tekrar edilmesi ve çocuklar tarafından içselleştirilmesi önemlidir. İçselleştirilmenin anlamı; çocuğun gerçekten bunu öğrenip öğrenmediğinin teyit edilmesidir. Sadece tembih etmemiz çocuğun bunu öğrendiği anlamına gelmez. Listelenen kuralları görünen bir yere asıp, sık sık tekrar ederek; “Hadi güvenlik kurallarımızı hatırlayalım” “Güvenlik kurallarımız nelerdi saymak ister misin?” ya da “Bu kurallar senin güvenliğin için önemli, bu yüzden öğreniyorsun” şeklinde açıklama yapıp gündemde tutmak çocuğun bunları içselleştirmesine yardım eder.

1. Yalnız yerler güvenli değil, ben hep arkadaşlarımla oynarım!

2. Tanımadığım kişilerden şeker, hediye almam!

3. Ailemden izinsiz arabalara binmem.

4. Yardım istersem üniformalı birinden isterim.

5. Kendi adımı, annemin ve babamın adını bilirim. Telefon numaramızı ve adresimizi öğrenirim.

6. Su birikintisi, deniz ve havuza yanımda yetişkin olmadan girmem.

7. İstemediğim şeylere “hayır” derim.

8. Beni tedirgin eden ortamlardan hemen kaçarım ya da bağırırım.

9. Biri bana dokunduğunda kötü hissedersem hemen “Hayır bana dokunma” derim. Bu benim en doğal hakkımdır.

10. Sesim en büyük kurtarıcımdır. Tedirginsem, korkarsam hemen bağırırım.

11. Başkalarıyla konuştuklarımı aileme de söylerim.

12. Bir yere gitmeden önce ailemden izin alırım.

13. Korkarsam, kendimi kötü hissedersem bu durumu en güvendiğim kişiye söylerim.

14. Büyük birisi benden yardım isterse, yardım etmeden önce ailemden izin alırım.

Yorumlar