Çocukların boyu ve kilosu kaç olmalıdır üç aylık bebeklerde...

Çocukların boyu ve kilosu ne olmalıdır? İdeal kilo nasıl hesaplanır? İşte anneleri aydınlatacak bilgiler...

Çocukların boyu ve kilosu kaç olmalıdır üç aylık bebeklerde...

Çocuğunuzun boyu ve kilosu konusunda endişe mi ediyorsunuz? Kız çocuklarında ideal boy ve kilo ne kadar olmalı? Erkek çocuklarında ideal boy ve kilo nasıl olmalı? Çocuklarda ideal boy ve kilo nasıl hesaplanır? İşte sizlere uzmanından bilgiler...

KIZ ÇOCUKLARINDA AY AY OLMASI GEREKEN KİLOLAR

Prof. Dr. Olcay Neyzi tarafından hazırlanan kız çocuklarının ideal boy kilo gelişimi tablosunda yeni doğan bir kız çocuğunun 47-53 cm boyunda ve 2.6-4.3 kg aralığında dünyaya gelmiş olması gerektiği belirtilir. Üç aylık bir kız bebeğin ideal boyunun 54-64 cm arasında olmasını gerektiğini belirten Neyzi, ideal kilo değeri olarak da 4-7 kg aralığında olması gerektiğini bildirmiştir. Altı aylık bir bebek yaklaşık olarak 58-70 cm arasında ve 5.4-9.2 kg ağırlığında olmalıdır. Dokuz aylık bebeklerin boy ve kiloları ise 61-75 cm arasında seyrederken, ağırlıkları ise 6.4-10.8 kg arasında ilerlemelidir. Bir yaşını tamamlayan kız çocuklarının yaklaşık olarak 64- 84 cm arasında ve 7.1-12.1 kg ağırlığında olmaları beklenir.

İDEAL BOY VE KİLO HESAPLAMA

İki yaşından on yaşına kadar olan çocukların boy ve kiloları hesaplanırken belirli formüller kullanılır. Uzman doktor Hayri Gözlükgiller çocuklarda ideal kiloyu hesaplamak için yaşx2+8 formülünü vermiştir. Siz de çocuğunuzun ideal kilosunu hesaplamak isterseniz bu formülden yararlanabilirsiniz. Bulacağınız sonuç ideal kilo oranını verecektir. Bu değerden dört kilo fazla ya da dört kilo az olması da çocuğunuzun yine ideal kilo aralığında yer aldığının göstergesi olacaktır. İdeal boy hesaplanırken yaşx5+80 formülü kullanılır. Bulacağınız sonuç çocuğunuzun ideal boy oranının göstergesidir. Çocuğunuzun değerleri bu değerden 10 cm aşağıda ya da 10 cm yukarıda olabilir ancak, daha fazla fark varsa çocukta gelişim problemi olduğunun göstergesidir.

ERKEK ÇOCUKLARINDA İDEAL BOY VE KİLO HESAPLAMA

Erkek çocuklarının ideal boy ve kiloları kız çocuklarınınkinden farklıdır. Yeni doğan bir erkek bebek 46-54 cm ve 2.6- 4.6 kg aralığında dünyaya gelmiş olmalıdır. 3 aylık erkek bir bebeğin boyu 66 cm.'i kilosu ise 7.5 kg.'ı geçmemelidir. Altıncı aylarında 60-72 cm arasında olması gereken bebekler kilo olarak da 9.7 kg'yi geçmemelidir. Dokuzuncu aylarında 64-77 cm arasında gelişim göstermesi gereken erkek bebeklerin ideal kilo aralığı ise 6.5-11.3 kg'dir. Bir yaşını tamamlayan çocukların 7.5-12.3 kg arasında bulunması gerekirken ideal boy oranları ise 68-82 cm arasında seyreder. 3 yaşından itibaren erkek çocuklar için de kız çocuklarında kullanılan ideal boy ve kilo hesaplama formülleri kullanılabilir. Üç yaşına kadar olan süreçte mutlaka uzmanlara danışmalı ve düzenli takip yaptırmalısınız. Çocuğunuz ideal boy ve kilo aralığında değilse mutlaka bir doktora danışmalı ve gerekli çözüm önerilerini uygulamalısınız.

Yorumlar