İlk kez regl olan genç kızlara nasıl davranılmalıdır?

İlk kez regl olan kıza nasıl davranılır? Regl olan kızlara neler öğretilmelidir? Bu dönemde özellikle annelere çok büyük görev düşüyor.

İlk kez regl olan genç kızlara nasıl davranılmalıdır?

Genç kızlığa ilk adımın atıldığı o gün gelip çattığında çocuğunuzun panik yaşamaması için onun yanında olun ve ne yapması gerektiğini anlatın. İlk regl olan genç kıza nasıl davranılmalıdır? Annelerin kızlarına nasıl davranmalı? İşte yanıtları...


İLK KEZ REGL OLANLARA NASIL DAVRANILMALI?

-Kız çocukları ergenliğe girdiklerinde regl olurlar. İlk defa regl olan genç kızlar paniğe ve korkuya kapılabilirler. Bu nedenle annelerin çok daha anlayışlı olması gerekir.

-Kızınızın regl olduğunu anlayınca onun bu durumun büyümenin bir parçası olduğunu anlatın, kirli bir şey değil sağlıklı bir durum olduğunu anlamasını sağlayın. Konuya sağlık açısından eğilmeniz son derece önemli. Çünkü çoğu genç kız ilk regl dönemine girdiğinde kendisinden nefret ediyor ve psikolojik sorunlar baş gösteriyor.

-Regl döneminde kullanması gereken malzemeleri, nasıl kullanılacaklarını ve nasıl kişisel hijyenini sağlayacağını ona izah edin. Ped takmayı öğretin. Hijye açısından ne kadar zamanda bir ped değişikliği yapmasını söyleyin

Yorumlar