Prematüre annelerine Prima'dan eğitim desteği

Prima'nın 2 yıldır sürdürdüğü #PrematüreGücü kampanyası genişliyor. Prematüre bebeklerin bakımı için prematüre annelere eğitim seferberliği başlıyor.

Prematüre annelerine Prima'dan eğitim desteği

Türkiye’de doğan her 10 bebekten 1’i prematüre olarak dünyaya geliyor ve hayata büyük bir mücadeleyle başlıyor. Prima, geçtiğimiz sene prematüre bebeklerin bu zorlu mücadelesinde yardımcı olmak için onlara özel Türkiye’nin ilk en küçük bebek bezini tasarlamış ve üretmişti. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde çalışan 100 hemşireyle 10 bin saati aşan çalışmaların sonucunda geliştirilen bez, Prematüre Gücü projesi kapsamında Türkiye genelindeki hastanelere bağışlandı. Prima aynı proje kapsamında El Bebek Gül Bebek Derneği Anne Bebek Fonu’na prematüre bebeklerin ihtiyaçları doğrultusunda bağışta bulunarak “Anne Bebek Uyum Odası”nı açtı ve prematüre bebeği olan ebeveynlerin bebekleriyle erken dönemlerden itibaren buluşmalarına destek oldu.

El Bebek Gül Bebek Derneği’nin prematüre ebeveynleri üzerinde gerçekleştirdiği son araştırmaya göre;

- Erken doğum yaparak prematüre bebek dünyaya getiren her 10 anneden 8’i bebekleri prematüre olduğu için kendini suçlu hissediyor.

- Prematüre bebek annelerinin sadece yüzde 17’si bu zorlu süreçte psikolojik destek alabiliyor.

Bu olumsuz duygular, annelerin mutsuz olmasına ve bebeklerinin ihtiyaç duyduğu yakınlığı gösterememesine neden olabiliyor.

Prima, dünyanın en küçük kahramanlarının yanı sıra ebeveynlerinin de bu büyük mücadelesine ortak olmak adına El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile Prematüre Ebeveyn Eğitim Fonu’nu kuran Prima, 17 Kasım Dünya Prematüre gününde toplumsal farkındalığı artırmayı da amaçlıyor.

Prima prematüre ebeveynlerin de yanında!

Prima, El Bebek Gül Bebek Derneği ile bu yıl genişlettiği sosyal sorumluluk projesi kapsamında Prematüre Ebeveyn Eğitim Fonu’nu kuruyor. Bu fon ile prematüre ebeveynlere yönelik tüm Türkiye genelinde eğitimler ve bilgilendirici seminerler düzenleyecek olan Prima, prematüre ebeveynlerin yaşadıkları ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla da sosyal medyada bir kampanya başlatıyor. #PrematüreGücü ve #Prima etiketiyle sosyal medyada yapılacak paylaşımlarla herkesi kampanyaya destek olmaya çağıran Prima, CarrefourSa ile bir işbirliği gerçekleştirerek satın alınan her bir Prima paketi için kuracağı Prematüre Ebeveyn Eğitim Fonu’na katkıda bulunacak. Prima ayrıca Türkiye’deki hastanelerin prematüre yoğun bakım ünitelerine Prematüre Bebek Bezi bağışına bu yıl da koşulsuz olarak devam edecek.

Her 10 prematüre annesinden 8’i kendini suçlu hissediyor

Dünyaya gelen her bebeğin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak amacıyla bugüne dek pek çok ilke imza attıklarını söyleyen Prima Marka Müdürü Gözde Özkan, kendisinin de bir prematüre annesi olduğunu belirterek, Prematüre Gücü projesiyle bebeklerin yanı sıra ebeveynlerin de yaşadıklarına dikkat çekmek istediklerini söyledi:

“Türkiye’de doğan her 10 bebekten 1’i prematüre olarak dünyaya geliyor ve hayata büyük bir mücadeleyle başlıyor. Prima olarak, minik kahramanların hayata tutunması için en büyük destekçilerinin ebeveynleri olduğunu biliyoruz. El Bebek Gül Bebek Derneği’nin prematüre ebeveynlerle yaptığı son araştırma gösteriyor ki, ülkemizde her 10 prematüre bebeği olan anneden 8’i, kendini suçlu hissediyor. Bu suçluluk hissi öfke ve kızgınlığa dönüşüyor. Bu hisler annelerin mutsuz olmasına ve bebeklerinin ihtiyaç duyduğu yakınlığı gösterememesine neden oluyor. Prima olarak her zaman mutlu annelerin bebeklerinin de mutlu olacağına inanıyoruz. Bu nedenle geçtiğimiz yıl başlattığımız Prematüre Gücüprojemizi bu yıl genişletiyor ve minik kahramanlarımızın yanı sıra ailelerinin de yanında olmak ve onların sorunlarına çözüm sunmak istiyoruz. Prematüre bebekler için tasarladığımız özel bezimizi bu yıl da hastanelere bağışlamaya devam edeceğiz. Yine El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile Prematüre Ebeveyn Eğitim Fonu’nu kurarak, prematüre ebeveynlere yönelik bilgilendirici eğitim ve seminer düzenlemeyi planlıyoruz. Ben de bir prematüre annesi olarak hem küçük kahramanlara hem de ebeveynlere özel bir sosyal sorumluluk projesinde yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum.”

Prima ve El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliğini sürdürüyor

Anne karnında gelişimini tamamlamadan önce doğan bütün bebeklerin sağlıklı bir geleceğe kavuşmaları için gerekli çalışmaları yürütmek amacıyla, bu konuda deneyim sahibi ve uzman kişiler tarafından kurulan hasta ve hasta yakını derneği El Bebek Gül Bebek Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlknur Okay ise şunları söyledi:

“Öncelikle Prima’ya prematüre bebekler ve aileleri ile yaptıkları öncü çalışmalardan ötürü teşekkür ediyor, işbirliğimizi bu yıl da sürdürmekten dolayı duyduğumuz mutluluğu paylaşmak istiyorum. Türkiye’de her yıl 1 milyon 300 bin canlı doğum yaşanırken, bunların yüzde 10’unu erken doğumlar oluşturuyor. Yani her 10 bebekten biri prematüre doğuyor. Erken doğuma sebep olabilecek çok fazla parametre olmasına rağmen özellikle anneler bu durumdan dolayı kendini suçluyor, yetersiz görüyor. Prematüre annelerle gerçekleştirdiğimiz son araştırma da bu gözlemlerimizi doğruluyor. Biz de dernek olarak hem bu bebeklerin sağlıkla büyümelerini istiyoruz, hem de ebeveynlerinin ihtiyaçları olan tıbbi bakım, psikolojik ve sosyal desteği alabilmeleri için çalışıyoruz. Prima ile beraber vereceğimiz seminer ve eğitimlerle prematüre ebeveynlerinin yanında olmaya ve onları desteklemeye devam edeceğiz.”

 

Yorumlar