Anneysen bunları öğren!

Çocuğu için en iyisini anneler bilir, annelik öğrenilmez, tamamen içten gelen ve en gerçek duygudur. Ama duygusallık veya disiplin işin içine girince kontrol kayboluyor.

Anneysen bunları öğren!

Annelik iç güdüsü gereği, çocukların üzerine fazla düşüyor ve onların iyiliğini isterken, istemeden kötülük yapıyoruz.

Her annenin yapması gereken davranışlar

1. Asla gerçek bir istek veya hevesi bastırıp, geçiştirmeyin.

2. Çocuğunuzun istediği her şeyin üzerine yara bandı yapıştırabilirsiniz. Ne zararı var ki ?

3. Her hareketli çocuk hiperaktif değildir, ancak bazı belirtiler kronik ve yaygın bir durumdaysa, hiperaktivite düşünülebilir.

4. Çocuğunuz agresif tavırlar sergiliyorsa, onu anlamaya ve davranışlarının nedenlerini bulmaya çalışın. Sakin olun, onu dinleyin ve empati kurun. Ancak suçluluk duygusuna kapılıp limitsiz davranmasına meydan vermeyin.

5. Çocuklarınızın tuhaf tavırlarını ve acayip davranışlarını kabullenin ve sevin.

6. Çocuğun en iyi şekilde beslenmesini sağlarken hangi tutumları sergilemeniz gerektiği, karşınıza çıkan ortak sorunların neler olduğunu ve bunları nasıl çözeceğiniz konusu, iştah problemi açısından son derece önemlidir.

7. Çocuğunuzun hatalı davranışlarına ilişkin konuşurken, bir yandan elini tutmanız, ona dokunmanız ve onunla göz seviyesinde konuşmanız çok önemlidir.

8. Erkek çocuklarınızın saçlarını her zaman berberde kestirin, kuaför salonlarında değil.

9. Onların sevdikleri şeyleri sevmeye çalışın. Birkaç şekil ve rengi öğreten çizgi filmlere katlanmak zor, haklısınız ama bir süre sonra sizi bile heyecanlandıran macera kitaplarıyla tanıştıklarında, sabrınızın karşılığını almış olacaksınız.

10. Eğer çocuğunuz ara sıra dişini fırçalamadan uyuyakalırsa onu uyandırmayın. Süt dişleri zaten düşüyor. Fakat süt dişlerinden sonra ki dişlerine bakımının önemi için onu bilgilendirin.

11. Paket halinde satılan ve suyla karıştırılması gereken her türlü oyuncağa ''Hayır'' deyin.

12. Ailecek geçirilen zamanlar, paylaşım ve bağ açısından önemlidir, bu duygudan yoksun bırakmayın.

13. Çocuğunuzun düşüncelerine saygı gösterin. Uçuk kaçık gibi görünselerde, bu düşüncelerini de önemseyin.

14. Cinsel konularda abartılı tepkilerden kaçınmak gereklidir. Bu çocuğun suçluluk duymasına ve korkmasına neden olur. Yanlış bir şey yaptığını düşünebilir. Sakin olun ve sakın kızmayın.
 

Yorumlar