Çocuk da yaparım, kariyer de!

Hem iş kadını hem de anne olmak kadınlar için oldukça zorlayıcı bir durumken sadece birkaç öneriyle hem işinizde hem de çocuğunuzda her şey mükemmel olabilir.

Çocuk da yaparım, kariyer de!

Programlı olun

Bazı anneler “süper anne” olma hedefiyle doğum izinleri biter bitmez evde de işte de mükemmel olmaya çabalıyorlar. Ancak bu çoğu zaman yorucu ve yıpratıcı oluyor. Bunu yapmak yerine elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza emin olun ve kendinizi zorlamayın. İşte ve evde yapmanız gerekenleri listeleyin ve programlayın ama acil durumlar olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın.

Önceliklerinizi belirleyin

Her annenin ve eşin önceliği ailesi ve çocuğudur. Ancak bazen işyerinde yaşadıklarınız bunu unutmanıza neden olabilir. İşyerinde yaşadığınız bir problemin evinizi etkilemesine izin vermeyin ve tüm sıkıntılarınızı evinizde, ailenizle birlikteyken aklınızdan çıkarın. Ayrıca eve iş taşıyarak ailenize ait olan vaktinizden çalmayın.

Kendinize zaman ayırın

Yapılan araştırmalara göre ev ve iş dışında kendine zaman ayıran, spor yapan ya da hobileri olan kadınların daha mutlu oldukları görüldü. En azından günde yarım saat yürüyüş yapın ya da sadece kendi kendinize kalarak istediğiniz şekilde zaman geçirin. Kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Takım ruhu oluşturun

Bebeğinize her kim bakıyor olursa olsun iyi anlaşmanız çok önemli. Eğer sizin anneniz ya da eşinizin annesi bakacaksa işiniz bir nebze daha kolay olacaktır. Fakat bebeğinizi bakıcıya emanet etmek zorundaysanız güvenebileceğiniz ve gözünüzün arkada kalmayacağı birini seçin. Eşiniz, siz ve bakıcınız bir takım olduğunuzu unutmayın, birlikte hareket edin. Böylece işteyken bebeğiniz için endişelenmeyecek ve daha rahat çalışacaksınız.

Motivasyonunuzu kaybetmeyin

Evde ve işte pek çok sorumluluğunuz var ve kolay olmadığını kabul ediyoruz. Ancak hiçbir zaman motivasyonunuzu kaybetmeyin fakat evdeki ve işteki sorumluluklarınızı birbirine karıştırmayın ve evi işe, işi de eve taşımadan hayatınızı kurgulayın.

Yorumlar