Sütünüzü nasıl arttırabilirsiniz?

Önemi artık tüm dünyada kabul gören anne sütü, eksikliğinde telafisi olmayan sorunlara yol açabilir.

Sütünüzü nasıl arttırabilirsiniz?

Günde 3-4 litre sıvı tüketin

Anne sütünü artırmanın en önemli yolu 3 - 4 litre sıvı tüketmektir. Sıvı tüketiminin büyük bölümünü su olarak tüketmek önemlidir. Ayrıca şekersiz komposto suları, meyve suyu, süt, ayran, maden suyu gibi sağlıklı içecekleri tüketmek de süt miktarı ve kalitesini artırır. Ancak bu içecekleri dikkatli tüketmek gerekir, fazla tüketildiklerinde kalori alımının artacağı dolayısıyla kilo almaya sebep olacağı unutulmamalıdır.

Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslenmek için temel besin grupları olan et grubu, süt grubu, sebze grubu, meyve grubu, tahıl grubu besinleri yeteri kadar ve dengeli olarak her öğünde tüketmek gerekir. Anne sütünün kaliteli olması annenin sağlıklı beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Tek tip beslenmek ne anneye ne de bebeğe fayda getirir.

Bebeğiniz ağladıkça emzirin

Sadece anne sütü aldığı ilk 6 ay boyunca bebeğiniz istedikçe, yani ağladıkça emzirin. Emme refleksi iyi olan bebekler süt salınımını uyararak daha çok süt yapılmasını sağlar. Bebeğiniz sizi emerken çabuk yoruluyor hatta uykuya dalıyor olabilir bu karnının doyduğu anlamına gelmez. Her seferde iki göğsünüzü 10 ar dakika emzirerek göğüslerinizin boşalmasını sağlayın. Böylece yeni süt yapımı hızlanır ve bebeğiniz de aç kalmamış olur. Eğer uyanmıyorsa sağarak süt bezlerini boşaltın ve sağdığınız sütü dolapta saklayarak bebeğinize gerektiğinde verin.

Fiziksel olarak yorulmayın

Anne sütünün devamlılığı için sağlıklı beslenme kadar düzenli uyku ve dinlenmiş olmak gerekir. Gün içinde bebeğinizi uyurken kendinizi de dinlendirin. Günlük ev işlerini biriktirmeyin gerekirse yardım alın.

Yorumlar