İlişkinin ömrünü kısaltan yeni nesil dijital kıskançlıkları!

İlişkide yaşanan yeni nesil kriz olarak ortaya çıkan dijital kıskançlık ilişkileri zayıflatıyor ve ömrünü kısaltıyor işte ilişkilerin yeni düşmanı o krizler!

İlişkinin ömrünü kısaltan yeni nesil dijital kıskançlıkları!

Özellikle son dönemlerde kendimizi rahatlıkla ifade edebildiğimiz sosyal medyada yediğimiz yemekler gittiğimiz mekanları rahatlıkla paylaştığımız bir ortamda tabiki de kusursuz fotoğraflar, gösterişli sonsuza dek mutlu olacağımızı gösteren mutlu ilişkileri görmemek imkansız! Hayatımızın her alanında yer alan sosyal medyanın ilişkilerin ömrünü olumsuz yönde etkileyerek ilişkide 'dijital kıskançlık' dediğimiz yeni bir soruna yer açtı! Eğlence hayatımızdan tutun aşk hayatımıza kadar oldukça etkileyici olan sosyal medya krizi hakkında Nörolog Dr. Mehmet Yavuz önemli bilgiler paylaştı.

Sosyal Medya Kullanımı İlişkideki Bağı Zedeliyor!

Yeni insanlarla tanışmak için iyi bir araç olan sosyal medya aynı zamanda kadın erkek ilişkilerine zarar veriyor. Sosyal medya hayatımızın önemli bir parçası olmadan önce çiftler genellikle telefon ile iletişim kurarken, haberleşme araçlarının farklılaşması hayatımıza dijital kıskançlığı getirdi. Eskiden çiftler birbirlerini kıskansalar bile bu duygu saklanmaya çalışılırdı. Ancak günümüzde bu kıskançlık çiftlerin birbirlerini kısıtlamasına, tartışmasına hatta bu yüzden ilişkinin bitmesine bile neden olabiliyor.

Akıllı telefonlar sayesinde insanlar nerede olurlarsa olsunlar kendilerinden bahsedebiliyorlar. Gittikleri mekan, yedikleri yemek, giyilen kıyafet, paylaşılan fotoğraflar bile çiftler arasında kıskançlık haline dönüşebiliyor. İnsanların tüm bunları paylaşmasının altında yatan sebep ise beğenilme ve onaylanma arzusudur. Yapılan araştırmalar ciddi ilişkisi olan kişilerin bile sosyal medya sayesinde (eş arama, flört, arkadaş arama siteleri) yeni insanlarla tanışıp flört yaşadığını gösteriyor. Sosyal ağlarda harcanan zamanın artması ve bu mecraların yanlış kullanılması ciddi beraberliği olan ya da evli çiftlerin arasında iletişimin azalmasına, güvensizliğe, tartışmalara ve hatta boşanmalara bile neden olabiliyor.

Kadınlarda Bu Kıskançlık Daha Fazla Görülüyor!

Çiftler her ne kadar kadın erkek ilişkisinde en önemli şeyin güven duygusu olduğunu söyleseler de kontrol ruhu bu düşüncenin önüne geçiyor. Erkekler genellikle eşlerinin ya da sevgililerinin şifrelerini bilmek istiyorlar. Kadınların birçoğu ise partnerlerinin karşı cinsle olan arkadaşlıklarına çok sıcak bakmadıklarını belirtiyorlar. Dijital medya hayatımıza girdikten sonra birçok çiftin gözünde karşı cins sizi elde etmeye çalışan potansiyel suçlu konumunda yer alıyor.

Sosyal Medyayı Kullanırken Gerçekliğin Önüne Geçmemeli!

Sosyal medya kullanırken sanal iletişimin, gerçek iletişimin önüne geçmemesi gerekiyor. Günlük hayatımızı kuşatma altına alan sosyal medya yüz yüze iletişime gölge düşürüyor. Birbirlerine zaman ayırmak yerine sosyal medyanın eğlenceli dünyasına kapılan çiftler birbirlerinden uzaklaşıyor ve aradaki iletişim yok oluyor. Kıskançlık ve güvensizlik gibi sorunları çözmenin en iyi yolu çiftlerin birbirleriyle iletişime geçmesi ve kaliteli zaman geçirmesidir. Tabii ki iletişimin sadece konuşmak değil dinlemek olduğu gerçeğini gözden kaçırmamak gerekir. Çünkü böyle bir bakış açısı ve tutum ilişkileri yıkan değil inşa eden bir eylemdir.

Yorumlar