Diş beyazlatmanın etkili yöntemi!

Bembeyaz dişler için ne yapmalısınız?

Ayhan Sarı

Diş beyazlatma, beyazlatıcı ürünler kullanılarak dişlerin beyazlatılması işlemidir. Diş beyazlatmanın en etkili yöntemi ofis içi yani diş hekimi tarafından yapılan beyazlatmalardır.

Diş hekimi tarafından ofis içinde yapılan diş beyazlatmalarında öncelikle hastanın genel diş temizliği yapılarak diş taşları ve dişteki lekeler temizlenir. Eğer dişlerde çürük ya da çatlak varsa tedavi edilir. Çünkü diş sağlığı sorunları diş beyazlatma sırasında hassasiyete sebep olacağı için hastaya rahatsızlık verebilir. Ayrıca diş kökündeki canlı dokuların zarar görmesine neden olabilir.

En sık uygulanan diş beyazlatma yöntemlerinden birincisinde dişlerin ön yüzeylerine yüksek konsantrasyonlu beyazlatma jelleri sürülür ve ilacın aktif hale gelmesi için lazer ya da LED tipi bir ışık uygulanır. Bu işlem sırasında diş etleri özel malzemelerle kapatılarak koruma altına alınır. Aynı zamanda dudak ve dilin de beyazlatıcı ürün ile temas etmemesi sağlanır. Yaklaşık 40 ila 45 dakikalık bir uygulama sonrasında diş beyazlatma işlemi tamamlanmış olur.

Bunun dışında uygulanan ikinci yöntem ise hastanın diş yapısına göre hazırlanan özel plaklar aracılığıyla daha düşük konsantrasyonlu diş jeli uygulamasıdır. 2 ila 4 saat süren bu yöntem sırasında hasta hiçbir şey yiyip içmemelidir. Bu bekleme süresinin ardından plaklar çıkartılarak beyazlatma işlemi tamamlanır.

Ofis içi diş beyazlatmalarında elde edilen beyazlık derecesi kişilerin diş yapısına göre değişiklik gösterir. Diş minesinin doğal rengi, yıpranma ve lekelenme düzeyi diş beyazlatmanın seviyesini çok etkiler. Bu gibi durumlarda istenilen sonuca ulaşmak için belirli aralıklarla diş beyazlatma işleminin birkaç defa daha tekrarlanması gerekebilir. Genellikle ofiste yapılan uygulamalarda dişlerde 5-6 ton arasında bir beyazlatma elde edilir.
Evde uygulanan düşük konsantrasyonlu beyazlatıcı ürünler de vardır, fakat doğru uygulanmadığı takdirde dişe ve diş etlerine zarar verebilir. Aynı zamanda diş hekimi tarafından ofiste uygulanan beyaz işlemleri kadar etkili değildir.

Diş beyazlatma, hastanın gösterdiği özene bağlı olarak uzun ömürlü bir işlemdir. Renk verici gıdaları tüketmemeye, sigara kullanmamaya ve diş temizliğine yeterince dikkat edilirse beyazlatılan diş eski tonuna kolay kolay dönmez. Sadece diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etiğiniz sürece hem sağlıklı hem parlak dişlere sahip olabilirsiniz.
Eğer dişlerinizin renginden memnun değilseniz ve daha beyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız, estetik diş hekimlerinden destek alabilir, siz de hayatınıza daha ışıl ışıl bir gülümsemeyle devam edebilirsiniz.

Diş Hekimi Dr. Ayhan Sarı

http://www.drayhansari.com/

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
Yorumlar