Doğal tonik nasıl yapılır aromatik yağlardan gelen mucize

Doğal tonik nasıl yapılır? Aromatik yağlarla cilt bakımının detaylarını sizler için derledik. İşte ciltte mucize etkiler yaratan aromatik yağlarla ilgili detaylar...

Doğal tonik nasıl yapılır aromatik yağlardan gelen mucize

Doğadaki sayısız bitki, güzelleşmemize yardım ediyor. Bugün piyasadaki ünlü, pahalı kozmetiklerin çoğunluğu mısır tohumundan susam yağına kadar sayısız bitkinin özünden, yağından, esansından üretiliyor. Eğer satın alamıyorsanız evde de hazırlayabilirsiniz. Güzelleşmek, dinlenmek, canlanmak için seçtiğimiz özellikle masaj yaparken kullanılan yağlar, esanslar veya herhangi bir nedenle cilt bakımında tercih ettiğimiz ürünlerin çoğunluğu, bitkisel kökenli.

Çünkü bitkisel esanslar, cilt tarafından daha kolay emiliyor. Yağ salgılarından kolaylıkla geçen esanslar, cildin ilk katmanlarına çok çabuk ulaşıyor. Daha sonra ise kan damarları vasıtasıyla, alt bölümdeki hücrelere gidiyorlar. Böylece cilt, çok iyi biçimde besleniyor. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kullanılacak esansın katı olmaması. Aksi halde tahrişlerle karşılaşılabiliyor.

Eğer esansı evde hazırlamak istiyorsanız, yağ ile karıştırmanız gerektiğini unutmayın. Kuru ciltler için mısır tohumu ya da badem yağı önerilirken, normal ciltlere ayçiçek tohumundan elde edilen yağ tavsiye ediliyor. Damla damla esans eğer hazırladığınız karışımı yüzünüze sürecekseniz, bu bölgede cildin daha hassas olduğunu hatırlayın ve 100 gram yağın içine 5-6 damla esans damlatın. Eğer karışım vücudunuz içinse 100 gram yağa 10 damla esans ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımları masaj yaparak cildinize yedirmelisiniz. Karışımlarınız için kullanacağınız esans seçiminde uygun tercihlerde bulunmalısınız.

Örneğin, biberiye tonik olarak kullanılabiliyor. Adaçayı kadınlarda yılların geçmesiyle azalan hormonları takviye edici bir özelliğe sahip, portakal yaprakları ise hücre değişiminde yardımcı. Saçlarınızın dökülmesini ve kırılmasını önlemek için de hintyağı size yardım edebilir.Gevşeyin, dinleninBitkilerin esansları ve yağları, gevşemenizi, günün yorgunluğunu üzerinizden atmanızı da sağlayabilir. Bademyağı ile karıştırılmış birkaç damla ıhlamurun banyo suyuna eklenmesinin sakinleştirici özelliği var. Ayrıca evdeki kekik kokusu, bakterilerin üremesini engelliyor. Ve makyaj altına kullandığınız kremlere eklediğiniz birkaç damla esans, makyajınızın uzun süre kalmasını sağlayacaktır.Karışımlarınızı göz etrafında kullanmamalısınız Çünkü göz kapaklarınızda kızarıklıklar ve şişkinlikler meydana gelebilir. Ayrıca bu karışımları güneş ışınlarından uzak tutmalısınız.

Yorumlar