Hürrem Sultan Sabunları dünya pazarında

17. yüzyıl başlarından itibaren Osmanlı saraylarında kullanılan meyve şekillerindeki özel yapım sabunlar, bugün ''Hürrem Sultan Sabunu'' adıyla dünyanın dört bir yanına gönderiliyor.

Hürrem Sultan Sabunları dünya pazarında

KTO-TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi'ndeki Konya 2. Ev, Ofis Mobilyaları, Dekorasyon ve İç Mimari Fuarı'nda stant açan hediyelik sabun üreticisi Nihat Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17. yüzyıl başlarından itibaren Osmanlı saraylarında kullanılan meyve görünümündeki sabunların üretimini yaptıklarını söyledi.

Osmanlı döneminde cariyelere meyve görünümündeki sabunların sunulduğunu ifade eden Özer, ''Cariyeler bu sabunlarla hazırlanıp padişahın karşısına çakırmış. Ayrıca el emeği göz nuru bu sabunlar, o dönemde özel sandıklarda büyük devlet başkanlarına da hediyelik olarak gönderilirdi'' dedi.

Özer, Osmanlı'daki bu meyveli sabun geleneğini günümüzde de yaşatmaya çalıştıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Meyve görünümündeki bu sabunları cariye sabunu, padişah sabunu, sultan sabunu, Hürrem Sultan sabunu gibi isimlerle piyasaya sunuyoruz. Tamamen el emeği göz nuru olan bu sabunların yapımı yazın 1 ay, kışın 3 ayı bulabiliyor. Edirne'deki fabrikamızda önce normal sabunu rendeleyip öğütüyoruz. Hamur haline getirdikten sonra tek tek elde meyve şekilleri vererek zımpara yapıyoruz. Kuruttuktan sonra boya aşamasına geçiyoruz. Boyama işleminin ardından tekrar kurumaya bırakılıyor. Son olarak da cilasını yapıyoruz.''

Muz, karpuz, şeftali, erik, üzüm, portakal ve kivi gibi 50'den fazla meyve çeşidinde ürettikleri sabunları yurt içindeki tüm turistik bölgelere gönderdiklerini dile getiren Özer, yurt dışında da Rusya, Gürcistan, Azerbaycan ve Irak gibi 15'den fazla ülkeye Hürrem Sultan sabunlarını ihraç ettiklerini bildirdi.

Sabah

Yorumlar