Annelerin eşsiz rahatlatma yeteneği!

Newyork'ta yapılan bir araştırma, bebeklerin topuklarından kan alınırkenki ifadelerini inceledi. Baba kucağında acıyı daha fazla hisseden bebek, anne kucağında rahatlıyor.

Annelerin eşsiz rahatlatma yeteneği!

Montreal'deki McGill Üniversitesi Hemşirelik Okulu'ndaki uzmanlar, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tutulan bir grup bebek üzerinde yaptıkları araştırmada, bebeklerin topuklarından kan örneği alınması sırasında ebeveynlerinin kucaklarında sergiledikleri hareketleri ve yüz ifadelerini inceledi.

Baba kucağında ağrıya tepkileri 8,6 civarında puanlanan bebeklerin, anne kucağında bu rahatsızlıklarının 1,4 puana kadar düştüğü gözlendi. Ebeveynlerinin kucaklarında geçirdikleri ilk bir dakikanın ardından, bebeklerin tepkileri değişiklik göstermedi. 

Araştırmanın, annelerin sahip olduğu 'eşsiz rahatlatma yeteneğini' gösterdiğini ifade eden uzmanlar, ''Bu araştırma, bebeğin anneyle temasının, kendisiyle ilgilenen başka insanlara oranla çok daha benzersiz bir rahatlama sunduğu tezini destekliyor.

Erkeklerin sahip olduğu farklı fiziksel özellikler, özellikle de göğüs bölgeleri, bebeklerin onları 'doğal birer bakıcı' gibi algılamalarını engelliyor olabilir'' dedi

Yorumlar