Bebeğinizin hayatı tehlikede

Ani Bebek Ölümü Sendromu, bebeğinizin hayatını tehdit ediyor. Uzmanlar, bebeklerin sağlıklı büyümesi için sırtüstü yatırılmasını öneriyor.

Bebeğinizin hayatı tehlikede

Bir yaşın altındaki bebeklerde görülen, klinik ve laboratuvar bulgularının incelenmesi ve otopsi yapılmasına rağmen nedeni bulunamayan bebek ölümlerine “Ani Bebek Ölümü Sendromu” adı veriliyor.

Bu sendrom en çok, ikinci ila dördüncü aylar arasında görülmekte. Sonrasında ise risk azalıyor. Sendromun teşhisi; ancak idrar, kan gibi çeşitli teşhislerle ve ilk 24 saat için yapılan otopsi sonucuyla konabilmekte. Ani bebek ölümü sendromunun nedenleri kesin olarak bilinmiyor.
Bu bebeklerin beyin sapında bulunan solunum ve dolaşımı kontrol eden merkezlerdeki gelişiminin geri olduğu düşünülüyor. Uyku sırasında bebeğin başı yumuşak bir örtüyle örtülür ve bebekteki oksijen düzeyi düşerse normalde bebeğin uyanması, başını çevirip düzenli nefes alması ve sonuç olarak kan-oksijen düzeyinin yükselmesi beklenir; ancak bazı bebeklerde bu gerçekleşmediğinden bebek hayatını kaybedebilir.

Bebeğinizi yüzükoyun yatırmayın

Dünya çapında yapılan araştırmalar,  yüzükoyun (karnının üstüne) yatırılan çocukların yüksek risk altında oldukları gösterildi. Bebeklerin yatırılma pozisyonu ülkeler arasında farklılık gösteriyor; ABD deki bebekler on yıl önce çoğunlukla yüzükoyun yatırılıyordu. Daha sonra bazı ülkelerde olduğu gibi ABD de de anne babalar, sağlıklı bebeklerin sırtüstü yatırılması için teşvik edilmeye başlandı.

Araştırmalar,  ABD de yüzükoyun yatırılan bebeklerin oranının 1992 yılında %70 olduğu, ancak 1996 yılında %24 e düştüğü saptandı. Aynı süre içinde ani bebek ölümü sendromu yaklaşık %38 azaldı. Diğer bir çalışmada, düşük gelir düzeyine sahip, Afrika kökenli Amerikalı annelerin bebeklerini yüzükoyun yatırma olasılığının daha fazla olduğu belirlendi. Araştırmacılara göre, doğumdan sonra bebeğinin hastanede yüzükoyun yatırıldığını gören annelerin %93 ü evde de aynı pozisyonda yatırıyor.

Yorumlar