Prima’dan hastanelere bağışlanan Türkiye’nin en küçük bebek bezi

Türkiye'nin ilk bebek bezi markası Prima, prematüre bebeklere özel bebek bezini geliştirdi. Avuç içi büyüklükte üretilen Prima prematüre bebek bezleri hastanelere bağışlanıyor.

Prima’dan hastanelere bağışlanan Türkiye’nin en küçük bebek bezi

Türkiye'de her yıl 150 bin prematüre bebek dünyaya geliyor. Yani her 10 bebekten 1'i dünyaya erken geliyor. Annelerinin karnında geçirmeleri gereken süreci hastanede, küvezlerde geçiren prematüre bebeklerin 30-40 bini ise 'en küçük prematüre' sınıfında dünyaya geliyor. Yani ilk nefeslerini aldıklarında sadece 600 ila 800 gram arasında oluyorlar. Gözleri, akciğerleri hatta derileri bile gelişmeden dünyaya gelen bu bebeklerin bakımı ise özel bir ilgi gerekiyor. İhtiyaçları için ise farkındalık.

Prematüre bebeklerin bakımında kolaylıklar sağlamak ve toplumsal farkındalığını arttırmak için Prima ve El Bebek Gül Bebek Derneği ortak bir sosyal sorumluluk projesi geliştirdi. #prematüregücü temasıyla hayata geçirilen projenin tanıtımı bugün yapıldı. Prematüre annesi oyuncu Başak Sayan ile yine oyuncu Akasya Asiltürkmen'in katıldığı etkinlikte El Bebek Gül Bebek Derneği kurucularından Dr. Gülnihal Şarman, Prima Uzman Kurulu’nun üyelerinden Uzman Psikolog ve Çocuk Gelişim Uzmanı Yeşim Çaylaklı ve Pediatrist Prof. Dr. Mehmet Vural prematüre doğumlara ilişkin bilgiler paylaştı. 

ANNE VE BABALAR NASIL YAKLAŞACAKLARINI BİLMİYORLAR

Etkinlikte konuşan El Bebek Gül Bebek Derneği kurucularından Dr. Gülnihal Şarman, prematüre bebekleri yaşatmak kadar anne ve babalarıyla bağının güçlendirilmesinin de hayati öneme sahip olduğunu söyledi. "Prematüre anne ve babaların çocuklarına nasıl yaklaşacaklarını bile bazen bilemiyorlar" diyen Şarman şöyle devam etti:

"Bebek her ne kadar küvezde, hastanede olursa olsun o bebekler ailelerine ait. Dolayısıyla bu bebekleri yaşatmak kadar onlara yaklaşma da çok önemli. Biz Prima'yla yürüttüğümüz sosyal sorumluluk projeleri kapsamında hastanelere taburcuya hazırlık odaları kurmak istiyoruz. Taburcudan önce anne ve babalar ile çocukları özel odalarda bir süre birlikte kalacaklar. Bu sürede aile tıbbi destek konusunda bilgi sahibi olacak hem de bebekle bağları güçlenecek."

ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR

Türkiye'de yılda 1.5 milyon doğumun olduğunun altını çizen Şarman, "Her 10 bebekten biri prematüre doğuyor. Bu her yıl 150 bin prematüre bebek demek. Erken doğan bu bebeklerin 30-40 binini en küçük bebekler oluşturuyor. Farkındalığın artması bu bebeklerin hayata kazandırılması için çok önemli" dedi.  

DERİLERİ YIRTILMAYA MÜSAYİT

Prima Uzman Kurulu üyelerinden Pediatrist Prof. Dr. Mehmet Vural ise prematüre bebek bakımının hayati derecede önemli olduğunun altını çizdi. Prematüre bebeklerin derilerinin tam olarak gelişmeden dünyaya geldiklerini söyleyen Vural, "Bu bebeklerin derisi yok gibi bir şey. Her an yırtılmaya müsayitler. Küçük bir plaster derinin yırtılmasına ve bebeğin hastane enfeksiyonuna maruz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle deri bütünlüğü bu bebekler için hayati derecede önemli" diye konuştu. 

ÖĞRENME ZORLUĞU YAŞAYABİLİRLER

Prima Uzman Kurulu’nun üyelerinden Uzman Psikolog ve Çocuk Gelişim Uzmanı Yeşim Çaylaklı ise prematüre bebeklerin gelişimiyle ilgili detayları paylaştı. Prematüre bebeklerin hem fiziki hem de psiko-motor gelişimlerinin düzenli olarak takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Çaylaklı, 3 ila 6 aylık dönemlerde gelişim taramasının olası sorunların erken teşhisi için hayati öneme sahip olduğunu söyledi. Çaylaklı, "Bu çocuklarda normal şartlarda doğan çocuklarda da olduğu gibi konuşma ve duyusal hassasiyet sorunları oluşabilir. Öğrenme güçlükleri de bu çocuklarda sorun oluşturabilir. Bu tip sorunların erken teşhisi için gelişim takibi şart" ifadelerini kullandı.

ANNE KARNINDA 1 GÜN DIŞARIDA 1 AYDA TAMAMLANIYOR

7 ay önce ikiz bebekleri dünyaya gelen yazar ve oyuncu Başak Sayan, bebeklerinin prematüre dünyaya geldiğini ve birinin ciddi solunum sorunu yaşadığını anlattı. Prematüre annesi olan Sayan o günleri şu cümlelerle aktardı:

"Anne karnında tamamlaması gereken süreci dışarıda tamamlamak zorunda. Anne doğum yapıyor çocuklarından ayrı. Benimkilerden birinde solumun sıkıntısı vardı. Kucağınıza alamıyorsunuz. Bir camın arkasından izliyorsunuz. Ellerinde delikler, hortumlar... Çok zordu. Ancak yaşayan anlar. Farkındalık oluşması, bilinçlenme gelişmesi için bu tür projeler çok önemli. Daha savaşgan oluyorlar. Bir yaşam savaşı veriyorlar. Anne karnında 1 günde geçirilen süreç dışarıda 1 ayda geçiyor. Dışarıda içerideki kadar hızlı gelişemiyorlar. Nasıl geçti bilmiyorum. Daha dün gibi. "

BİR ANNENİN DUYARSIZ KALMASI İMKANSIZ

Bir yaşında bir kız çocuğu annesi olan oyuncu Akasya Asiltürkmen de sosyal sorumluluk projesine destek veren ünlü annelerdendi. Normal zamanda sezaryan doğumla çocuk sahibi olduğunu anlatan Asiltürkmen, Prima'nın prematüre bebekler için özel olarak ürettiği bebek bezini görünce şaşkınlık yaşadığını itiraf etti. "Bir anne yüreği bu kadar küçük olmasına nasıl dayanır" diyen Asiltürkmen şöyle devam etti:

"Prematüre bebeklerde doğum esnasında ve sonrasındaki bebek bakımı çok önemli. Bütün bebeklerin eşit şansı olması için çalışıyorlar. Bir annenin her hangi bir insanın duyarsız kalması imkansız. Bacakları parmağım kadar olan bebeklerden bahsediyoruz."

ANNE BEBEK FONU 

Prima, El Bebek Gül Bebek Derneği ile bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak derneğin prematüre bebekler ve ailelerine destek olmak amacıyla yürüttüğü faaliyetlere aktarılmak üzere Anne Bebek Fonu’na bağış yapıyor. Prematüre bebeklerle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla sosyal medyada da bir kampanya başlatıyor. Prima, prematüre bebekler için #prematüregücü ve #prima etiketiyle farkındalık videosunu paylaşanlar için bu fona bağışta bulunacak.

Yorumlar