Evde doğal maske tarifleri nelerdir nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için  Estetik Güzellik Merkezi Estetisyen ve Beslenme Koçu Emine Aytek doğal maske tariflerini sizler için hazırladı.

Evde doğal maske tarifleri nelerdir nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?
-A A+

İlkbaharın gelmesiyle beraber mevsim şartlarında olduğu gibi, cildimizde de birtakım farklılaşmalar meydana geliyor. Özellikle cildimizin bahar aylarında diğer aylara nazaran mevsim koşullarına daha fazla reaksiyon göstermesinden dolayı cilt bakımı oldukça önemli bir hal alıyor. Mie Estetik Güzellik Merkezi Estetisyen ve Beslenme Koçu Emine Aytek, konu ile ilgili bilgiler verdi.

Cilt bakımında en büyük amaç cildi yeniden sağlıklı ve ışıl ışıl hale getirmektir.Ama doğru bakım için,doğru ürünler kadar doğru sıralamada önemlidir. Amaç cildi canlandırmak, cilt üzerindeki ölü deriden kurtulmak, hücre yenilemek, cildi beslemek,nemlendirmek,iyileşti rmek,ilerleyen yaşlarda koruma altına almak.

Cildimiz gençliğimizin ve genç görünmemizin en önemli aynasıdır.O nedenle cilt bakımını doğru ve sağlıklı yapmak icin önce cilt tipimizi belirlememiz gerekiyor,ondan sonra cildimize uygun ürünlerle,meyve,sebze,çiçek vb. bakım yapmak gerekiyor. Elbette bu bakımı da kullanım koşullarına uygun olarak gerçekleştirmek önemli.Hangi ürün nereye ne kadar sürede uygulanabilir olması önemlidir.’dedi. Şimdi gelelim ilkbaharda cildimizin tipine göre evde yapabileceğimiz pratik maske tariflerine.

CİLT KURULUĞUNA KARŞI BÖĞÜRTLEN MASKESİ

4 adet böğürtlen

1 tatlı kaşığı süt kaymağı 

1 çay kaşığı bal

Böğürtleni ezin,bütün malzemeleri iyice karıştırın bu karışımı 10 Ile 15 dakika kadar temiz ciltte bekletin,ardından yüzünüzü yıkayın.Haftada bir defa daha sonra 15 günde bir defa bu maskeyi uygulayarak cilt kuruluğundan kurtulabilirsiniz.

YAĞLI CİLTLERE BEYAZ ÇAY MASKESİ

1 tatlı kaşığı beyaz çay suyu

Yarım portakal

1 yemek kaşığı yeşil kil

1 çay kaşığı biberiye yağı 

Yarim portakal suyunu,1 tatlı kaşığı beyaz çay suyu,1 yemek kaşığı yeşil kil,

1 çay kaşığı biberiye yağı ile karıştırın.Temiz cildinize bu karışımı sürün. 15 ile 20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayıp günlük bakım ürünlerinizi kullanın.Bu maskeyi yağlı ciltler haftada bir kez yapmanızı öneririm.

MUZ MASKESİ

Muzun içeriğinde bulunan lutein maddesi cilde uygulandığında ciltteki şişme ve iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur.Muzun antioksidan özelliği ciltteki zararlı bakterilerin temizlenmesine kolaylık sağlar.Bir muzun kabuğunun ıslak iç tarafını yüzünüze dairesel hareketlerle sürerek yüzünüzü kapatacak şekilde yüzünüze yerleştirin.Yüzünüzü muz kabuklarıyla örttükten sonra 20 dakika bekleyin.Ardından muz kabuklarını alarak,yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve hafifçe kurulayın.