Gençlik iksiri 'gerçekten' bulundu!

Fransız bilim insanları aralarında yüz yaşını geçenlerin de olduğu yaşlı hastalardan alınan hücreler üzerinde çalışmalar yaparak yaşlı hücrelerin gençleştirilebildiğini kanıtladı.

Gençlik iksiri 'gerçekten' bulundu!

Fransız bilim insanları aralarında yüz yaşını geçenlerin de olduğu yaşlı hastalardan alınan hücreleri labaratuvar ortamında çeşitli bileşenler kullanarak embriyodakinden farksız genç kök hücrelere dönüştürmeyi başardıklarını açıkladı.

Gazeteport'un haberine göre, Montpellier Üniversitesi'nde yapılan araştırmada yaşları 74 ila 101 arasında değişen hastalardan alınan yaşlı hücrelere Nanog ve Lin28 isimleri proteinler eklendi. Bu sayede yaşlı hücrelerin genç kök hücrelere dönüştüğü gözlemlendi. 


Ekibin lideri Jean Marc Lemaitre "Yaşlı bir hücrenin de yeniden proglamlanarak gençleştirilebileceğini kanıtladık" dedi. 


Hücre gençleştirme deneylerinin yakın gelecekte hasta organların yerine yenilerinin laboratuvar ortamında geliştirilerek nakil edilmesi ve hücreleri yenileyecek ilaçların üretilmesinin yolunu açacağı belirtiliyor.

Yorumlar