Hassas cilt bakımı nasıl olmalıdır? Hassas cilt bakımı nasıl yapılır? Hassas cilt nasıl anlaşılır?

Cildiniz gün içerisinde sürekli kızarıyor ve ürünlere kızararak tepki veriyorsa hassas ciltli kadınların dünyasına hoş geldiniz. Hassas cilt bakımı nasıl olur?

Hassas cilt bakımı nasıl olmalıdır? Hassas cilt bakımı nasıl yapılır? Hassas cilt nasıl anlaşılır?

Cildiniz kullandığınız ürünlere sürekli olarak kızararak tepki veriyor ve ortamlarda pul pul dökülmeler yaşıyorsanız hassas bir cilt yapısına sahipsiniz demektir. Bir çok kadın gibi sizde hassas cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Bu durumda sadece yüz bölgesinde değil vücudunuzun çeşitli yerlerinde de kızarıklıklar ve kabarıklıklar görülebilir.

Dermatologlar hassas cildin stratum korneum tabakasında, yani en dışta kalan yüzeyinde sinirlerin normalden daha duyarlı olduklarına inanıyorlar. Bu durumda hassas ciltler pek çok nedenle reaksiyona geçebiliyorlar.

Çevresel faktörler, mesela ultraviyole ışınlar, rüzgar, sıcak, soğuk, hava kirliliği ve nem; Her gün kullandığınız ürünler, kozmetikler, makyaj malzemeleri;
Hatta cildinize yakın kullandığınız giysiler bile cildinizin reaksiyon göstermesine neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra her gün maruz kaldığınız yorgunluk ve stres de cildinizin hassasiyetini artırabilir. Stres seviyesi arttığında, cilt katmanlarındaki sinir uçları çeşitli kimyasallar salgılamaya başlar. İşte bu yüzden kızarma, kuruluk ya da iltihaplı yaralarla karşılaşırsınız.

HASSAS CİLT BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Normal ciltlere oranda bir tık daha dikkat edilmesi durumunda endişe edilecek bir durum olmamaktadır. Hassas cilt bakımı her ne kadar gözde çok fazla büyütülse de sizler için derlediğimiz bu maddeleri yerine getirdiğiniz durumda çok fazla endişe edecek bir durum olmamaktadır...

-Allantoin, bisabolol, propolis, ale vera, provitamin B5 gibi doğal, organik içeriğe sahip ürünleri tercih edin. Bu içerik güneşten korunmak için kullandığınız ürünlerde de tercih nedeniniz olmalı.

-Genellikle makyaj malzemelerinizi doğal mineral içeren yüz pudrası ve far kullanın. Ciltte uzun süre kalan makyaj malzemelerinden uzak durun, çünkü cildinizin zarar görmesine neden olabilirler.

-Gün içinde cildinizi mineralli suyla nemlendirin, böylece daha taze bir görünüm kazanmasını sağlamış olursunuz. Geceleri mutlaka makyajınızı temizleyin. Bunun için de misel ya da süt içeren bir losyon kullanın.

-Aldığınız bir ürünü 24 saat boyunca bileğinizde denedikten sonra yüzünüze ya da vücudunuza uygulayın. Böylece cildinizin reaksiyonunu ölçmüş olursunuz. Size iyi gelen bir ürün bulduğunuzda kolayca değiştirmeyin, o ürünü kullanmaya devam edin. Hassas ciltler değişiklikten hoşlanmazlar.

-Aşırı ısı dereceleri, hem çok sıcak hem de çok soğuk ortamlar cildinize iyi gelmeyecektir. Bu tür ortamlarda bulunmamaya çalışın.

-Kimi kozmetik markaları hassas ciltlere özel ürünler geliştiriyorlar. Bu ürünler cildiniz için diğerlerinden daha kullanışlı olabilir sizin cildiniz için. Örneğin, Olay Hassas Ciltler için Kırışıklık Karşıtı setinin içinde gündüz ve gece kremlerinin yanı sıra bir de losyon bulunuyor. Böylesi bir set ürünler arasında da uyum sağlayacak, cildinize iyi gelecektir. Günlük bakımınız için bu tür bir set edinebilirsiniz.

Yorumlar