Menopoz döneminde cilt bakımı nasıl yapılmalı cildi nasıl etkiler?

Menopoz dönemi cildi nasıl etkiler? Menopoz döneminde cilt bakımı nasıl olmalı? Hormonların yaşın ilerlemesiyle beraber ciltte de değişimler görülmektedir.

Menopoz döneminde cilt bakımı nasıl yapılmalı cildi nasıl etkiler?

Menopoz dönemi cildi nasıl etkiler? Menopoz döneminde cilt bakımı nasıl olmalı? Monpoz döneminde ciltte nasıl belirtiler görülür? Menopoz döneminde cilt bakımı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Yaşın ilerlemesiyle beraber gençlik zamanlardaki ışıl ışıl ciltte değişimler görülmektedir. Peki menopoz dönemi cildi nasıl etkiler işte merak ettiklerinizi elmaelma.com olarak bir araya getirdik. 

MENOPOZ DÖNEMİ CİLDİ NASIL ETKİLER?

Menopozu anlamak için öncelikle hormonlardan bahsetmek zorundayız. Hormonlar, genel olarak "sinyal molekülleri" olarak tanımlanabilir. Bu, vücudumuzun belirli şekillerde (hem fizyolojik hem de davranışsal olarak) davranması için sinyal sağladığı anlamına gelir. Östrojen, hormonun belirli bir türüdür ve erkeklerde olmakla da birlikte en çok kadınlarla ilişkilidir. Protein sentezi ve vücuttaki su seviyelerinin korunması gibi bir takım fonksiyonlara sahiptir.

menopoz dönemi cildi nasıl etkiler

Bununla birlikte, östrojenin sorumlu olduğu en önemli proteinlerden biri kolajendir. Kolajen, dolgun ve esnek ciltler için çok önemlidir. Östrojen, ciltte Glikozaminoglikanlar (GAGs) üretimi için de gereklidir. Bunlar su çeken ve cildin nem seviyelerini korumaya yardımcı olan şeker moleküllerinin uzun zincirleridir. Ne yazık ki, menopoz başlangıcı ile östrojen seviyeleri keskin bir düşüşle cilt üzerinde olumsuz bir etki gösterir: Nem seviyesi düşer. Kolajen üretimi hızı yavaşlar. Ciltte melaninin birikmesine, yani kahverengi lekeler oluşmasına yol açar. 

MENOPOZ DÖNEMİNDE CİLT BAKIM RUTİNİ NASIL OLMALI?

Evet, cildin daha fazla bakıma ihtiyacı var. Menopoz sırasında ve sonrasında kadınlar besleyici, nemlendirici, sarkma ve kırışıklık karşıtı bakıma ihtiyaç duyar. Genistein gibi izoflavonların, düşen östrojen hyaluronik asit seviyesi yüzünden etkilenen ciltlere birçok fayda sunduğu görülmüştür. Bu faydaların en başında cildin nemini artırması ve ciltteki kurulukla mücadele etmesi gelir. 

menopoz dönemi cilt bakımı

Kolajen artırıcı teknolojilerle ciltteki derin kırışıklıklara etki etmeli ve cildi nemlendirmesi ve beslemesi gerekir. Ayrıca, koyu renkli yaşlanma lekelerine karşı aktif içeriklerle de koyu lekelere karşı mücadele etmelidir. Aynı zamanda yeterli su içmeyi, güneşten uzak durmayı, egzersiz yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi hayatınıza dahil edin. Hayatın tadını çıkararak, mutlu bir menopoz dönemi yaşayın!

Yorumlar