Sivilceler neden oluşur ve nasıl iyileşir?

Dr. Sinan Akkurt, sivilcelerden kurtulmak için doğal tedavi yöntemlerini anlattı.

Sivilceler neden oluşur ve nasıl iyileşir?

Dr. Sinan Akkurt’un verdiği bilgilere göre; sivilcenin başlangıcı testesteron düzeyindeki artışı gösterirken, şiddeti ve ilerleyişi hormonal etkenler, keratin üreten hücreler sebun ve bakteriler arasındaki karmaşık etkileşimler tarafından belirleniyor.

Bu sebun kanalı (folikül kanalının) kapanmasıyla bu kanalın arkasında enfeksiyon oluşuyor. Buna ‘Coryno Bacterium Acnes’ denen bir bakteri yapar. Sivilcelerin kırmızılığı bu bakteri yüzündendir.

Antibiotik kullanım fazla olursa, bu bakteri yok edilse bile bu sefer ‘Candida Albinans’ oluşumu artıyor.  Beslenmede anahtar öneri, olarak şeker, trans yağ asitleri, süt, kızartmalar ve iyottan korunmayı veren Dr. Sinan Akkurt,  sivilce tedavisinde beslenmeye eklenecek anahtar besinleri ise; krom, A vitamini, E vitamini, selenyum ve çinko olarak sıraladı.

Çay ağacı yağı ya da azelaik asit ile lokal tedavi, benzoil peroksit ile benzerlik gösterdiğini ve yan etkisi olmadığını, akneye doğal yöntemlerle yaklaşımın öncelikli olarak hormonal ve lokal işlemler olduğunu da söyleyen Dr. Sinan Akkurt, genel önerilerini şöyle sıraladı;

• Akneye sebep olacak anabolik steroidler,  kortiko steroidler, doğum kontrol hapları, progesteron, iyodid ve bravid içeren ilaçlar gibi tıbbi tedavilerden korunun,

• Mekanik yağlara maruz kalmayın,

• Yağlı kremler ya da kozmetik ürünleri kullanmayın,

• Yastık kılıflarını renk ve koku içermeyen deterjanlarda yıkayın,

• Yüzünüzü günde en az iki defa yıkayarak fazla yağı temizleyin.

Beslenme konusunda ise rafine ve konsantre şekerlerin türünü beslenmemizden çıkartmamız gerektiğini hatırlatan Dr. Sinan Akkurt, trans yağ asitleri içeren süt, süt ürünleri, margarin, yağlardan diğer sentetik hidrojene bitkisel yağlardan ve kızartmalardan uzak durmanız gerektiğini bildirdi.

Dr. Sinan Akkurt, besin destekleri olarak da günde 200-400 mg krom, günlük 2500 iu kadar A vitamini (hamilelerde 5000 iu’yu),  günlük 400 iu E vitamini, günlük 200 mg selenyum, günlük 45-60 mg çinko, günde 3 defa 25 mg B6 vitamini önerdi.

Akkurt, sivilceleri ortadan kaldıracak, kendisine özel bazı reçeteleri de paylaştı:

• 1 yemek kaşığı bal,  1 yemek kaşığı çavdar (yulaf veya buğday) unu, 1 çay kaşığı papatya tozu iyice karıştırılır. İçine yumurta sarısı ilave edilir. Karışım yüz papatya çayı yıkandıktan sonra yüze sürülür. Yaklaşık 1 saat kaldıktan sonra yüz yine sıcak papatya çayı ile temizlenir. Günde iki defa yapılır. İyileştikten sonra 10 gün daha küre devam edilmelidir.

• 25 gram kuru meyve kabuğu elma, 25 gr Gül suyu, 5-6 gram kıyılmış kuru elma kabuğuna 150 ml kaynar su eklenir. 10-12 dakika demlenir ve süzülür. Çay ılıdıktan sonra içine 15 ml gül suyu konur. Günde 1-3 fincan içilir.

• 50 gram çiçek papatya, 25 gram kuru çiçek yaprağı gül, 50 ml gül suyu, 10 ml çekirdek özü Altıntop, 15 gram papatya çiçeği ile 10 gram kuru gül karıştırılıp 500 ml kaynar su ilave edilir. 10 dakika demlenip, süzülür, 2-3 kez yapılır. Yumuşayan deri döküntüleri temizlendikten sonra gül suyu ile silinir. Sonrasında altıntop özü sürülerek tedavi tamamlanır. (Bu tedavi 2 nolu tedavi ile yapılırsa daha iyi olur)

• 50 gram toz Yoğurt otu çıban temizlendikten sonra günde 2 defa çıbana sürülür veya bağlanır.

• 50 ml su Yoğurt otu, Su ekzama veya sivilcenin üzerine sürülür ve kurumaya bırakılır. Günde bir kaç kez tekrarlanır.

Dr. Sinan Akkurt, bunlar haricinde;  Çay ağacı yağı (yüzde 5-15 preperatları),  Azeleik asit (yüzde 20 preperatları), Sülfür (% 3-10 preperatları) kullanılabilir. Ayrıca haricen çay ağacı yağı – hayıt lavanta cadı fındığı civan perçemi kullanılabilir. Dahilen de (içecek olarak) yer elması melekotu çayı ile mazının da kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

Akkurt, tamamen doğal bir tedavi yöntemi olan Biorezonans, ile de sivilce tedavisinde başarılı sonuçlar alınabildiğini belirtti. 

dr.-sinan-akkurt.jpg

Yorumlar