Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılır çok fazla güneşlenmeyin!

Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılır? Cildinizin bu aylarda özellikle nefes almasına ihtiyacı var! Kış rutinlerinizin aksine bu noktalara dikkat edin.

Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılır çok fazla güneşlenmeyin!
-A A+

Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılır? Yaz aylarında cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yaz aylarında cilt bakımı rutinleri nasıl olmalı? Biz kadınlar mevsim dinlemeden alışkanlık haline getirdiğimiz bakım rutinlerimizi eksiksiz yerine getiriyoruz. Ancak değişen mevsimlerde kıyafetlerle beraber bakım rutinlerinde de bazı değişikliklere yer vermeniz gerekiyor. Özellikle yaz aylarının bunaltıcı sıcak havalarda vücudun sürekli olarak terlemesini de göz önünde bulundururak dikkat etmeniz gereken bazı noktalara İsveçli güzellik markası FOREO’nun uzmanları dikkat çekti!

İşte yaz aylarında sağlıklı bir cilde sahip olmak için bilmeniz gerekenler…

MAKYAJ KALINTILARI

Güneşe çıkmadan önce yapılan en büyük hatalardan biri cildinizi makyaj ve kirden doğru bir şekilde arındırmamak. Akşamdan kalan makyaj veya iyi temizlenmemiş bir cilt üzerindeki kalıntılar güneş ışınlarına maruz kaldığında lekelere sebep olacaktır. Güneşe çıkmadan önce cildinizin tamamen temizlendiğinden emin olmak leke oluşumu riskini minimuma indirecek.

SICAK DUŞ

Rahatlamak için sıcak bir duş almak iyi bir fikir olsa da cildiniz için bu her zaman geçerli değil. Sıcak su, uzun süre güneşe maruz kalmış cildinizin daha da kurumasına sebep olacaktır. Deniz veya havuz sonrası duş alırken suyun ısısının 25 derecenin üstüne çıkmamasına dikkat ederseniz, halihazırda güneşin kuruttuğu cildiniz daha fazla nem kaybetmez.

UZUN SÜRE GÜNEŞLENMEK

Bronz bir tene kavuşmak istiyorsanız bunu cildinizi daha az yıpratarak da yapabilirsiniz. Tüm gün güneşin altında yatmak yerine, her gün belirli bir süre güneşlenip kademeli olarak bronzlaşmak hem cildinizin bir anda kavrulmasına engel olur hem de daha kalıcı bir bronzluk sağlar.

DÖRT MEVSİM SPF’Lİ KREMLER

Güneş ışınlarından korunmak sağlıklı bir cilt için en önemli adımlardan. Ancak yapılan en büyük yanlışlardan biri SPF'li, yani güneşten koruyucu ürünleri sadece yaz aylarında kullanmak. Cildimiz yaz ayları kadar yoğun olmasa da yıl boyu güneşin zararlı etkilerine maruz kalıyor. Dolayısıyla SPF'li kremlerin her mevsimde düzenli kullanılması tavsiye ediliyor. Ayrıca ürünleri seçerken içinde retinol olmayan ve cilt tipinize uygun olanları tercih etmeye özen gösterin.

EPİLASYON SONRASI BAKIM

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de epilasyonun hemen ardından denize veya havuza girmek. Cildinizi, tüylerinizi aldıktan kısa bir süre sonra klor ve tuzlu suya maruz bırakmak, tahriş olmasına sebep olabilir. Ayrıca tahriş olan bir ciltte güneş ışınları da lekeye sebep olacaktır. Bu sebeple epilasyon sonrası cildinizin toparlamasına zaman tanımakta, havuza veya denize girmek için bir gün beklemekte yarar var.