Yoksa gözlüklerinizi çıkardınız mı?

Güneş'in mevsimi olmaz! Yazın yanımızdan ayırmadığımız güneş gözlükleri kış gelince unutuluyor. Oysa ultraviole ışınları mevsim tanımıyor.

Yoksa gözlüklerinizi çıkardınız mı?

Gözün uzun süre güneşin ultraviole (UV) ışınlarına, kuru hava ve toza maruz kalması sonucu oluşan, halk arasında kuşkanadı veya et yürümesi diye bilinen pterygium hastalığı kış aylarında da gözü tehdit ediyor. 

Hastalığın kış aylarında da görülme sıklığının fazla olduğunu söyleyen Op. Dr. Melike Gedar, “Kuşkanadı hastalığı veya et yürümesi diye bilinen pterygium hastalığı gözün beyaz kısmını örten zarın kalınlaşması ve kornea (gözün saydam kısmı) üzerine doğru ilerleyerek büyümesidir. Pterygium büyüdükçe gözde kırmızılık ve batma gibi rahatsızlıklara yol açar. Sonunda korneanın düzgün yüzeyini değiştirerek görme bozukluklarına, özellikle de astigmatizmaya, neden olur. Çok ileri vakalarda gözbebeğini kapatarak hastanın görmesini tamamen bloke eder”, dedi.

Kışın güneş gözlüğünü ihmal etmeyin!

Kuşkanadından korunmak için yılın her döneminde güneş gözlüğü kullanmak gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Gedar, “Pterygiumdan korunmanın en iyi yöntemi UV 400 korumalı güneş gözlüklerini güneşli açık havada, karlı havalarda da düzenli olarak kullanmak. Güneş gözlüklerinin göz etrafı cilt dokusu ile gözlük çerçevesi arasında geniş boşluk olanlar yerine göz etrafını saran tasarımla yapılmış olanlara tercih edilmelidir. Geniş siperli şapka takmak ilave koruma sağlayacaktır” şeklinde konuştu. 

Yorumlar