Zencefilin cilde faydaları toksinleri atıyor!

Zencefilin cilde faydaları neler? Hem mutfakta hem de alternatif tıpta kullanılan her derde deva olan zencefilin cilde olan faydalarını duymuş muydunuz?

Zencefilin cilde faydaları toksinleri atıyor!

Zencefil tarihi çok uzun zaman öncesine dayanan bir baharattır. Mutlaka adını bir kez de olsun duymuşsunuzdur. Özellikle de kış aylarında. Öksürüğe iyi gelen bu baharat kış aylarında çoğu evin vazgeçilmezidir. Kolon kanserinden tutun da vücuttaki ağrıları gidermesine kadar pek çok konu da fayda sağlayan bu mucizevi baharatın cilde olan faydalarını duymuş muydunuz? Evet zencefil sadece alternatif tıpta ya da mutfakta kullanılmıyor. Cilde de oldukça faydası bulunuyor. Peki bunlar neler? Zencefilin cilde olan faydaları nelerdir? Zencefil maskesi nasıl yapılır? Gelin bu soruların yanıtına beraber bakalım.

HEM MUTFAKTA HEM DE ALTERNATİF TIPTA KULLANILMIŞ

Zencefil tarifi Osmanlıya kadar uzanan bir baharat türüdür. Birçok konuda yarar sağlayan bu baharattan tarih boyunca hem mutfakta yararlanılmış  hem de alternatif tıpta kullanılmıştır. Özellikle kolon kanseri tedavisinde ve vücutta oluşan ağrıları gidermede oldukça başarılı bir doğa harikasıdır. 

ÖKSÜRÜĞÜ ANINDA KESİYOR 

Bunların yanı sıra zencefil kış aylarında öksürüğe de iyi gelmektedir. Balla yapılan karışım sayesinde boğazları yumuşatarak öksürüğü anında kestiği tespit edilmiştir. Çeşitli cilt hastalıklarını da tedavi ettiği dermataloglar tarafından ortaya konulmuştur. 

ERKEN YAŞLANMANIN ÖNÜNE GEÇİYOR 

Zencefi erken yaşlanma belirtilerinin de önüne geçmektedir. Cildin parlak bir hale gelmesini sağlayan bu baharat sayesinde ciltteki tüm kırışıklıklar geçer ve cildiniz ışıldar.

CİLTTEKİ TOKSİNLERİ ATIYOR 

Zencefilin cilt için oldukça faydalı olduğunu belirten dermatologlar, ciltteki toksinlerin atılmasını sağlayarak sağlıklı bir cilde kavuşmamızı sağlayan bir mucize olduğunu söylemektedir. 

ÖLÜ DERİNİN TEMİZLENMESİNİ SAĞLAR 

Zencefil cildi yeniler bunun yanu sıra ölü derilerin temizlenmesini de sağlayarak sivilce ve akne oluşumunun da önüne geçmesini sağlamaktadır. Cildiniz de bulunan herhangi bir yara veya bir problem varsa zencefil sayesinde kısa sürede bu problemlerden kurtulabilirsiniz. 

ZENCEFİL MASKESİ TARİFİ:

MALZEMELER

1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı buğday nişastası, 1 çay kaşığı kaymak, 2 damla lavanta yağı

YAPILIŞI

Tüm malzemeleri karıştırın ve temiz cildinizde tam 15 dakika bekletin.  Bu karışım cildinize botoks etkisi oluşturarak kusursuz hale gelmesini sağlar.

Yorumlar