Cinsel ilişki sıklığınız azaldıysa dikkat! Aseksüel evlilik yaşıyor olabilirsiniz..

Cinsellik her evlilikte ön planda olmayabiliyor. Peki cinsel ilişki sıklığı ne kadar olmalı ve aseksüel evlilik nedir? İşte yanıtı...

Cinsel ilişki sıklığınız azaldıysa dikkat! Aseksüel evlilik yaşıyor olabilirsiniz..

Her çift cinselliği farklı şekillerde yaşar ve deneyimler.Haftada 2 ya da 3 sefer cinsel ilişki yaşayan çiftler varken kimisi ayda 2 - 3 kez seks yapıyor. Peki cinsel ilişki sıklığı yılda 10'dan daha az bir sayıya inerse ne oluyor? Hangi tip evlilikler aseksüel evlilik grubunda tanımlanabilir? Elmaelma.com olarak sizler için cinsel ilişki sıklığı ve sekssiz evlilikler hakkında araştırma yaptık...

Bazı çiftler evlilikte seksi ön plana koyarken bazıları ise ikinci plana atabiliyor. Bunun sebebi cinsel isteğin evliliğin özellikle ilk yıllarında daha fazla olmasıdır. Seneler geçtikçe cinsel istekte azalma durumu söz konusu olabiliyor. Senede 4-5 seferden az yaşanan cinsel birliktelik aseksüellik olarak kabul ediliyor. Çiftler arasında hiç cinsel ilişki yaşanmaması gibi durumlarda söz konusu ve bu oran az değil.

Aseksüellik Nedir Hangi Çiftler Aseksüel Evlilik Yapıyor ?

Aseksüellik cinsel davranışların yokluğu değil, cinsellikten alınan zevkin yoksunluğu ya da ilgi düşüklüğü olarak tanımlanıyor. Aseksüeller, seksi yakınlık kurmanın bir yolu olarak görmüyorlar.

Seks yaşanmayan evlilik sadece hiç cinsel ilişki yaşanmaması durumu değil yılda 10 kereden az cinsel ilişki yaşayan çiftlerin evliliği de sekssiz evlilik grubuna giriyor. Yapılan bazı araştırmalar 10 çiftten birinin aseksüel evlilik yaşadığını belirtiyor.

Sık Değil Düzenli Cinsel İlişki Önemli

Yaşlanmayı geciktirmesi ve felç riskini azaltmasından kilo vermeye ve bağışıklık sistemine olan faydaları ile çiftler için pek çok faydası olan seksi sık sık yaşamaktan çok belirli bir düzene oturtmak daha önemli. Çünkü düzenli yapılan seks hormonları da düzene sokuyor. Cinsel fonksiyonların sağlıklı olması ve partnerlerin aralarındaki duygusal bağı artırması açısından haftada 1-2 kez cinsel birliktelik uzmanlar tarafından faydalı görülüyor.

 

Yorumlar