Cinsel ilişki sırasında kızlık zarı mutlaka bozulur mu? Zarın yırtılması için...

Önceden cinsel deneyim yaşamamış olan kişilerin kızlık zarı hakkında merak ettiği birçok soru var. İşte kızlık zarı ile ilgili sorular ve yanıtları...

Cinsel ilişki sırasında kızlık zarı mutlaka bozulur mu? Zarın yırtılması için...

Daha önceden hiç cinsel ilişki yaşamamış kişilerin akıllarında kızlık zarı ile ilgili birçok soru vardır. "Esnek kızlık zarı ne demektir?","Kızlık zarı sürtünme ile bozulan bir yapı mıdır?" ve "Kızlık zarı sadece cinsel ilişki sırasında mı bozulur?" gibi pek çok merak edilen sorunun cevabı araştırılmaktadır.Prof. Dr. Bektaş Yıldırım, "Kızlık zarı sürtünmeyle bozulan bir yapı değildir." dedi ve şunları anlattı..

Sürtünme Sırasında Gelen Kan Neyi İşaret Eder?

Zarın yırtılması için cinsel birleşmenin gerçekleşmesi ya da vajinanın içine bir nesne girişi yapmak gereklidir. Sürtünme sırasında bazen kan gelebilir. Bu kan, etraftaki damarların zedelenmesi kaynaklıdır. Zarın bozulduğuna dair bir işaret değildir. 

Cinsel ilişkiye girildiğinde kızlık zarı mutlaka yırtılır mı?

Eğer cinsel ilişki tam anlamıyla olmuşsa kızlık zarının yırtılması muhtemeldir. Ancak kızlık zarı çok genişse eğer kızlık zarı girişe müsaitse o zaman kızlık zarı yırtılmaz ancak doğumda yırtılır. Kızlık zarının sağlam olup olmaması ise muayene ile ortaya çıkar.

Esnek kızlık zarı ne demektir?

Bazı genç kızlarda ilk ilişkiye rağmen kanama olmaz. Kanamanın olmaması bazı problemlere neden olabilir. Bu kişilere kanamanın sağlanabilmesi için isterlerse kızlık zarı diktirme işlemi yapılabilir. Bu çiftler doktora başvurduklarında kızlık zarının esnek olduğu ve bu nedenle kanamamış olabileceği söylenir. Her 10 genç kızdan birinde kızlık zarı esnektir ve ilişki sırasında kızlık zarı yırtılmaz ve kanamaz. Esnek kızlık zarı ancak doğum sırasında yırtılacaktır.

Yorumlar