Cinsel isteksizlik neden olur bu hastalığa dikkat!

Cinsel isteksizlik neden olur? Cinsel isteksizlik pek çok kişinin farklı dönemlerde karşılaştığı bir sorundur. İşte cinsel isteksizliğin baş düşmanı!

Cinsel isteksizlik neden olur bu hastalığa dikkat!
-A A+

Pek çok kişide farklı farklı dönemlerde cinsel isteksizlik görülmektedir. Peki cinsel isteksizlik neden olur? Bu sorunun yanıtını Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu'dan öğrendik. İşte cinsel isteksizliğin baş düşmanı! 

BU SÜREÇTE CİNSELLİKTEN UZAK DURULMALI

Yapılan araştırmalar, erişkinlerin yüzde 80'i ömürleri boyunca en az bir kez bel ağrısı yaşadığını söylüyor. Uzmanlar, bu ağrıların yarısının ilk 2 hafta içerisinde geçtiğini belirtiyor. Uzmanlar bu süreç içerisinde cinsellik yaşanmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Bel ağrısının diğer yarısında iyileşmenin 6 haftaya kadar uzayabileceğini ve kronik bir hal alabileceği konusunda da uyarıyor. 

BEL FITIĞI CİNSEL HAYATI ETKİLEYEN ALANLARDAN BİRİDİR

Cinsel ilişki bir ay ve daha uzun süre bozulduğunda çiftin cinsel yaşamında sıkıntılara yol açabiliyor. Bel fıtığı cinsel hayatı etkileyen alanlardan biridir. Bu konudaki sıkıntılar da hekime anlatılmalıdır.

HASTADAKİ AĞRI ŞİKAYETİ CİNSEL İSTEĞİ DÜŞÜRÜR 

Bel fıtığı hastalarındaki cinsel fonksiyon aksaklığının 3 temel sebebi bulunmaktadır. Bu 3 temel sebep şöyledir; Birincisi, primer patolojinin yol açtığı bel ağrısı ve kas spazmı, hareket kısıtlılığıdır. Bel fıtığı olan hastadaki ağrı şikayeti cinsel isteği düşürür. Ağrı cinsel isteğin baş düşmanlarından biridir. İkincisi ise ağrıyı gidermek için kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak isteksizliğe sebep olabilir. Üçüncü sebep ise kronik ağrıdan kaynaklanan psikolojik faktörlerin cinsel performans üzerinde olumsuz etkileridir

YÜZDE 98'İ AMELİYATSIZ TEDAVİ EDİLİR

Bel fıtığı hastalarının yüzde 98'i ameliyatsız olarak tedavi edilebiliyor. Bu hastaların sadece yüzde 2'sin de ameliyat gerekmektedir. Hastaların fıtık tedavilerini olurken yaşadıkları cinsellik ile ilgili sorunlarını da hekimlere ifade etmesi önem taşıyor.