Hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi? Kaç aylık hamileyken ilişkiye girilmez?

Hamilelikte cinselliği kısıtlayan en önemli faktör sağlık durumudur. Sorunsuz bir gebelikte cinsel yaşam devam edebilir.

Hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi? Kaç aylık hamileyken ilişkiye girilmez?

Anne ve baba adaylarının uzmanlara sorduğu ilk soruların başında gelir hamilelikte cinsellik, çiftler çocuğa zarar geleceği korkusu ile birbirinden uzak dururlar ancak bu doğru değildir. Uzmanlara sizler için hamilelikte cinsellik nasıl olmalıdır diye sorduk. Cinsellik, hamileliğin hiç bir döneminde engellenmesine gerek olmayan fizyolojik bir olaydır. Anne adayında erken doğum riski yoksa hamileliğin her döneminde cinsel ilişki serbest olabilir. Doktorlar mutluluk hormonunun aktif olarak salgılanması ve bebeğe geçmesi açısından hamilelik döneminde cinsel ilişkiyi tavsiye etmektedir.

Hamileliğin son aylarında da cinselliğin bir başka artısı daha vardır. Salgılanan hormonlar ve spermin içindeki hormonlar özellikle 37. haftadan sonra doğumun normal olarak başlamasını sağlamaktadır. Yani hamileliğin her aşamasında cinsel yaşam belli kurallara bağlı olarak sürdürülebilir. Tabii bu arada, cinsellikte pozisyon da önemlidir.

Hamilelik süresinde, çiftler bebeğe baskı olmayacak pozisyonlarda birlikte olmalı, cinsellik sırasında eşi hamile olan erkek daha yumuşak davranmalıdır. Bu kurallara bağlı kalınarak, hamileliğin hangi ayı olduğuna bakılmaksızın cinsel yaşam devam edebilir. Ancak hamilelikte sorun varsa cinsellik ertelenmelidir.

 

Yorumlar