Kadın prezervatifi nedir nasıl kullanılır?

Prezervatifi sadece erkekler mi takar? Kadın prezervatifi nedir? Kadın prezervatifi nasıl takılır? İşte ayrıntılar...

Kadın prezervatifi nedir nasıl kullanılır?

Cinsellik, çiftler arasında olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Seks deneyimi yaşarken kötü bir sürprizle karşılaşmamak için genellikle erkekler prezervatif takıyor ama kadınların da prezervatif kullandığını biliyor muydunuz? Kadın prezervatifi nedir? Kadın prezervatifi nasıl takılır? İşte ayırıntılar...

KADIN PREZERVATİFİ NEDİR?

Kadınlar tarafından seks sırasında kullanılan ince bir kesedir. Hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Nitrilden veya lateksten yapılan ve 9 ila 17 cm uzunluğunda olan kadın prezervatifinin her iki ucunda esnek halkalar bulunur. Bazılarının kapalı ucunda sünger vardır. Kapalı ucunda bulunan esnek halka veya sünger, prezervatifin kaymadan durması için vajina içine yerleştirilir. Prezervatifin diğer ucu vulvanın dışında, vajina girişinde kalır.

KADIN PREZERVATİFİ ÖZELLİKLERİ

Prezervatifin içinde silikon bazlı kayganlaştırıcı vardır fakat istenildiği takdirde ekstra kayganlaştırıcı da kullanılabilir. Latekse alerjisi olanlar nitrilden yapılan kadın prezervatiflerini tercih edebilir. Lateksten yapılan prezervatiflerle birlikte yağ bazlı kayganlaştırıcıların kullanımı latekse zarar verebilir. Spermisid (sperm öldürücü) içermez.

KADIN PREZERVATİFİ NASIL TAKILIR?

-Paketi dikkatlice açın. Prezervatifin kapalı ucundaki halkayı sıkıştırın (ince ve uzun bir halka oluşturacak şekilde)

-Prezervatifi vajina girişinden içeri doğru itin,

-Daha sonra prezervatifin açık ucundan parmağınızla gidebildiği kadar iterek vajinanın içine yerleştirin.

Vajinaya iterken sıkıştırdığınız halka yeterince içeri gittiğinde tekrar açılacaktır. Eğer prezervatifi hissediyorsanız halka açılmamış yani prezervatif doğru yerleşmemiş demektir. Prezervatifin vajina içinde dönmediğinden veya katlanmadığından emin olun. Açık uç vajinanın dışında kalmalıdır.
Süngerli kadın prezervatifini yerleştirirken de aynı uygulamayı yapın.

-İlişki sırasında penisin kadın prezervatifin içinde olduğundan emin olunmalı ve yeteri kadar kayganlaştırıcı kullanılmalıdır, yoksa prezervatif yerinden çıkabilir. Kadın prezervatifi ve erkek prezervatifi bir arada kullanılmamalıdır, bu yırtılmalarına neden olabilir.

-İlişki sırasında prezervatif çıkarsa ya da vajinanın içine kaçarsa hemen çıkarılmalı ve yerine yenisi takılmalı ve daha fazla kayganlaştırıcı kullanılmalıdır.

-Çıkarırken de spermin prezervatifin içinde kalmasını sağlamak için dışta kalan halkayı döndürün ve dışarı çekin. Kullanılmış prezervatifi tuvalete atmayın. Aklınızda bulundurmanız gereken diğer bir nokta ise kadın prezervatiflerinin tekrar kullanılması tavsiye edilmiyor. Öte yandan son kullanma tarihini de kontrol etmeyi unutmamalısınız.

 

Yorumlar