Meme kanserinden korunmanın 10 yolu

Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanserinden korunmanın püf noktalarını anlattı. Bu kurallara uyarak kanseri vücudunuzdan uzak tutabilirsiniz.

Meme kanserinden korunmanın 10 yolu

Acıbadem Maslak Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi Başkanı, genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanserinden korunmanın püf noktalarını anlattı:

1. Formunuzu koruyun: İdeal kiloya sahip kadınların, fazla kilolu olanlara göre menopoz dönemi sonrası meme kanserine yakalanma riskleri daha az. Çünkü obez kadınlarda kandaki cinsiyet hormonları, insülin ve insülin büyüme faktörü, bel çevresi kalınlığını artırıyor. Bütün bu faktörler de meme kanseri bakımından risk oluşturuyor. Araştırmalara göre, hormon tedavisi almayan kadınlar menopozdan sonra 10 veya daha fazla kilo verdiklerinde diğerlerine oranla daha az risk taşıyor.

2. Haftada en az dört gün spor yapın: Düzenli spor, kilo kontrolü sağlıyor ve risk faktörü yüksek östrojen düzeyini dengeliyor. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Çalışmalar, menopoz öncesi dönemde haftada en az dört gün düzenli spor yapmanın meme kanseri riskini azalttığını gösteriyor. Menopoz sonrası düzenli spor, daha da önemli. Bu dönemdeki kilo alımı, östrojen düzeyini yükseltiyor ve hastalığa yakalanma riskini artırıyor.

3. Eti kısıtlayın, sebze ve meyvelere ağırlık verin: Yağ içeriği yüksek besinler uzun süreli tüketildiklerinde kandaki östrojen düzeyleri yükseldiği için meme kanseri riski artıyor. Haftada beş kez kırmızı et yenmesiyle meme kanseri riskinde artış olduğunu gösteren çalışmalar var. Günde 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.

4. Yağ tüketimini azaltın: Enerji alımını azaltıp, vücudunuzun yağ yüzdesini ideal seviyelerde tutarak meme kanseri riskini azaltabilirsiniz. Aldığınız total enerjinin sadece yüzde 20-25’inin yağdan gelmesine dikkat edin.

5. Çocuğunuzu bol bol emzirin: Emzirme hem annenin hem de bebeğin kansere yakalanma riskini düşürüyor. Özellikle bebeğinizin büyümesinde bir sorun yoksa ve doktorunuz gerek görmüyorsa 6 ay sadece anne sütüyle besleyin.

6. 30 yaşından önce anne olun: Araştırmalara göre, ilk çocuğunu 30 yaşından sonra doğuran kadınlarda meme kanseri görülme oranı 20 yaşından önce doğuranlara göre iki kat fazla. Bunun nedeni, geç doğum yapan veya hiç doğum yapmayan kadınların memelerinin kanserojen maddelerden daha fazla etkilenmesi.

7. Sigarayı bırakın ve alkolü sınırlandırın: Sigara kullanımı, meme kanseri dahil olmak üzere birçok kanserin gelişme riskini artırıyor. Ayrıca çalışmalar, her gün düzenli olarak üç kadeh ve daha fazla alkol tüketenlerdeki meme kanseri riskinin tüketmeyenlere oranla yüzde 40 daha fazla olduğunu gösteriyor. Alkol, östrojen metabolizmasını etkiliyor.

8. Hormon ilaçlarından uzak durun: İleri yaştaki kadınlar, menopoz sonrasında başlanan ‘hormon yerine koyma tedavileri’yle östrojen ve progesteron gibi kadınlık hormonları alıyor. Östrojenin yanı sıra progesteron da içeren kombine tedavilerin, sadece östrojen içeren tedavilerden daha riskli olabileceği düşünülüyor.

9. Stresin esiri olmayın: Batı tarzı yaşamın vazgeçilmez unsurlarından stres, bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor.

10. Bu besinlere öncelik verin: Yeşil çay, balık, havuç, karnabahar, kabak, süt ve süt ürünleri meme kanserine yakalanma riskini düşürüyor.

Yorumlar