Vajinismus nedir tedavi ve egzersiz önerileri aslında bir hastalığım değil...

Vajinismus nedir tedavi ve egzersiz önerilerini Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra  Demir Yüzer elmaelma.com için anlattı.

Vajinismus nedir tedavi ve egzersiz önerileri aslında bir hastalığım değil...

Evliliğin temel yapı taşlarının başında gelen cinsellik, vajinismus nedeniyle ertelenmesi ve kaçınılması gereken bir problem haline dönüşebilir. Cinsel hayattaki bu eksiklik aylar hatta yıllar geçtikçe evliliğe ciddi anlamda zararlar verebiliyor, hatta tedavi edilmezse evliliğin bitmesine sebep oluyor. Günümüzde bir çok çift bu durumun tedavi edilebilen bir hastalık olduğundan habersizdir. Evliliğin ilk gecesi ortaya çıkan bu tablo çiftler açısından geçici bir durum gibi düşünülmektedir. Peki nedir bu vajinismus ?

Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra  Demir Yüzer vajinismus ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Vajinismus  cinsel ilişki sırasında pelvik taban (alt taban) kasları yani vajeni  saran kasların, kadının isteği haricinde kasılması ile vajen girişinin daralması dolayısıyla ilişkinin imkansız ya da ağrılı hale gelmesidir.

VAJİNİSMUS BİR HASTALIK DEĞİL CİNSEL FOBİ SORUNUDUR!

Vajinismus  bir hastalık değildir. Vajinismus bir cinsel uyum sorunudur. Bilinçaltındaki sorunların bir sonucudur. Vajinismus  bir cinsel fobi sorunudur. Geçmişte  bizzat  yaşanan veya başkalarından duyulan abartılı ve kötü cinsel hikayeler  bu fobinin gelişmesine neden  olur. Vajinismus  kapalı  toplumlarda  daha sık görülen çocukluktan gelen yanlış öğretiler  sonucu gelişen bilinçaltı kaygı bozukluğudur. Çok nadir de olsa vajende doğuştan veya sonradan gelişen sorunlardan da kaynaklanabilmektedir.

VAJİNİSMUS İLK GECE KORKUSUDUR

Bazı toplumlarda  çocukluktan beri kız çocuklarına davranışsal ve duygusal olarak öğretilen, büyüdüklerinde vajinismusa neden olabilen bazı öğretiler vardır. Cinsel organa dokunulmaması gerektiği, bacakların kapalı tutulması gerektiği  ve bunun gibi unsurlardır. Vajinismus ilk gece korkusudur. İlk gece korkusu evlenmeden  önce  kadınların kötü cinsel tecrübelerini  paylaşması ile oluşur.

Kadın bu korkuyu aklında öyle büyütür ki sevdiği  eşi ile çok istemesine rağmen,  istem dışı vajinal  ve vücut kasılmaları nedeniyle  cinsel  birliktelik yaşayamaz. Vajinismus  eşlerini severek evlenen  kadınlarda da görülür. Bu kadınlar sevişmeden zevk alırlar, cinsel istekleri gayet iyidir. Ancak penisin vajene girişi  sırasında kendilerinin bile fark etmediği  kasılmalar nedeniyle cinsel birliktelik gerçekleşmez.

SANKİ BİR DUVAR VAR GİBİ!

Bu kasılmalar bazı kadınlarda bacaklarını açamayacak kadar bacaklarda, kalçalarda, kollarda veya sadece alt taban kaslarında olabilir. Sadece  alt taban kaslarında  kasılma olan  kadınlarda   penisin ucu vajene girer  fakat ilerleyemez. Çiftler bu durumu ‘’bir duvar var, duvara çarpıyor, mümkün değil ilerlemiyor’’ diyerek ifade ederler. Bu şekilde  gebe kalan birçok vajinismus problemi yaşayan kadın vardır.

Vajinismus, kadının tedaviye  gelmesi  için cesaretini zorlukla topladığı bir sorundur. Bu haliyle vajinismus  "erteleme hastalığı‘’ olarak da adlandırılır. Kadının tedaviye gelmemesi için hep bir bahanesi vardır. Halbuki vajinismus  tedavisi  %100 olan bir sorundur. Tek gereken kadının kendine ve cinsel terapistine güvenmesidir.

Vajinismus tedavisi genelde çok rahat ve basit bir süreç olup hastaya hastanın sıkıntılarına uygun şekilde yapılmaktadır. Vajinismus hastalarının en sıkıntılandığı süreçlerden bir tanesi tedavide ne ile karşılaşacakları, yapmaktan korktukları şeylerin onlardan istenip istenmeyeceğidir.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ VE MUAYENESİ 

Özellikle muayene, parmak egzersizleri vajinismus hastalarının ilişkiden daha fazla kâbus haline gelmektedir. Vajinismus tedavisi, kişinin kaygı ve korkularını yönetebilme becerisini sağlıklı düşünebilmeyi, gerçekleri görüp yaşayabilmesi üzerine kurulmuş bir süreçtir. Tedavi plânı hastanın kimlik ve kişilik yapısına göre düzenlenir. Kimi hastalar sadece bilgilendirme ile sorunlarını aşarken, kimi hastaların anne, baba ve çocukluk ilişkilerine kadar inmek gerekebilir. Bazı hastalarda ise davranışçı egzersizler ve telkin faydalı olmaktadır. Kimi hastalara ise kombin dediğimiz her sistemden içeren tedavi yöntemleri birleştirilerek uygulanabilir. Sonuçta seçilecek tedavi yöntemi hastaya uygun şekilde seçilir ve hastanın sıkıntı yaşadığı, rahatsızlık duyduğu, yapmaktan korktuğu şeyler istenilmez. Tamamen kişiye duygularını kontrol etme becerisi öğretilir.

Unutulmamalı ki; cinsellik ,evlilikte ertelenmesi ya da kaçılması gereken bir durum olmamalıdır. Vajinismus tedavi edilmez ise evliliklerin bitmesine bile sebebiyet verebilecek kadar büyük bir sorun haline gelebilir. Şunu da belirtmek gerekir ki boşanmak vajinismusta çare değildir. Farklı bir erkekle cinsel ilişkide yine vajinismus sorunu devam edecektir. Bu yüzden mutlaka profesyonel bir yardım almak gerekir.

VAJİNİSUS TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Tarafımızdan Türkiye’nin her köşesinden hatta yurtdışından bile binlerce hastamızı tedavi ettik. Öyle durumlar oluyor ki 1 satte, bazen 1 günde bazen de 3 günde tedavisini tamamladığımız hastalar var.

Vajinismus tedavisi sonrası kadınların ortak söylediği söz : ‘’Keşke daha önce gelseydim.’’ Keşke dememek için tedavinin  ertelenmemesi gerekmektedir.

Unutmayınız ki ertelemeden, doğru merkezde doğru uzmanla bu hastalıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu sayede maddi ve manevi olarak yıpranmamış olup, mutlu bir şekilde evliliğinize devam edebilirsiniz.

 

Yorumlar