Çocuğunuza 12 adımda özgüven kazandırın

Çocuğunuzun küçük yaşlarda kazanacağı özgüven duygusu onu hayat boyu başarıya kavuşturacak olan altın anahtardır. 12 adımda kendine inanan ve güvenen bir karakter 'yoğurun'.

Çocuğunuza 12 adımda özgüven kazandırın

Öğrenme Terapisti Psikolog İnci Özkoray özgüvenin çocukta, ait olma hissi, kendi bildiğine inanma, takdir edildiğini görme gibi duyumlarla başladığını, gelecekte ise bir hayat öpücüğü kadar önem taşıdığının altını çiziyor. Güçlü bir öz farkındalık ve özgüvenin temel yapı taşlarının ise aile içinde yerleştiğini belirtiyor.

Özgüven nasıl gelişir?


Öğrenme Terapisti Psikolog İnci Özkoray çocuğun ilk derin ilişkisini anne ve baba ile kurduğunu, ilk muhatabı olan bu kişilerle sorunlar yaşadığında, bocaladığında zorlandığını vurguluyor. Ailenin sorunlara yaklaşım biçimleri çocuk için çok önemli bir rol model oluyor. Çevresindeki olaylara nasıl yaklaşması gerektiğini, çatışma ve zorluklarla nasıl ustaca baş edebileceğini işte bu rol model belirliyor. Çocuk ancak ailesinin desteği ile yüksek bir özgüvene sahip olma şansını yakalayabiliyor. İşte o 12 adım!1- Şartsız sevmek

Çocuğunuzu şartsız sevin.

2- Güvenmek

Ona güvenin. Sorumluluk alıp başarı hissini yakalamasına yardımcı olun.

3- Dikkatle dinlemek

Çocuğunuzun anlattıklarını dikkatli ve kesintisiz dinleyebilmek için zaman ayırın ve onu göz teması kurarak dinleyin.

4- Kurallar koymak

Bazı kuralları koymanız gerekecektir. Uyarılarınızı tekrar etmekten kaçınmayın. Kararlı ve açık bir şekilde uyarın ve kendisinin doğru davranacağına güvendiğinizi hissettirin.

5- Sınırlı riskler almasını desteklemek

Çocuğunuzun değişik yemekleri denemek, yeni bir arkadaş edinmek, bisiklete binmek gibi yeni deneyimlerde bulunmasını destekleyin.

6- Yanlışlarını bağışlamak

Risk almaya başlayınca tabii ki yanlışlar da eşlik edecektir. Bunlar onun özgüveni için değerli yaşantılardır. Yanlışlarını bağışlamanız çocuğunuzun kendi hataları ile daha kolay baş edebilmesini sağlayacaktır.

7- Pozitifi yüceltmek

Her çocuk cesaret bekliyor. Onun iyi başardığı şeyleri övmeniz ve bunu onun duyması yeterli olacaktır. 


8- Kıyaslamalardan kaçınmak

'Neden kız kardeşin gibi uslu olamıyorsun?', 'neden Ali gibi çalışmıyorsun?' gibi örnekler çocuğunuza başarısız olduğu şeyleri hatırlatacak, utanç duyma, kıskanma gibi olumsuz hislerle kendi öz değerlerini indirgemesine sebep olacaktır.

9- Seçici olmak, her şeyi kabullenmemek

Her şeyi beğenmeyiniz!

10- Hislerinizi açık yaşayın

Hislerinizi gösterin, gizlemeye çalışmayın. Kızmak, kavga etmek, üzülmek ve sevinmek her ailede olabilecek ruh halleridir ve normaldir. Sakinleştiğinizde ve neşeniz yerine geldiğinde çocuğunuz da bu ruh hallerini aynen hissedecektir. Bu da özgüveni güçlendiren bir örnektir.


11- Empati

Çocuğunuz kendisini başkaları ya da kardeşi ile kıyasladığı zaman ona yakınlık gösterin ve artı özelliklerini övün.


12- Cesaret vermek

Cesaret vermek ilerlemeyi takdir etmektir, sadece başarıyı değil. Övgü ile cesaretlendirmek arasında fark vardır. Birincisi yapılan işi ödüllendirirken diğeri kişiyi ödüllendirir.

Yorumlar