Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri neler eşyaları sürekli kaybediyorsa...

Çocuklarda dikkat eksikliği neler? Çocuğa verilen işi doğru bir şekilde yapılmadığı için kızıyoruz. Ancak altında dikkat eksikliği olduğunu hiç düşündünüz mü?

Çoğu zaman çocuklarımıza verilen bir işi doğru yapmaması durumunda veya günlük hayatında bir şeyleri unutup eksik yaptığında kızıyoruz. Ancak bu tarz durumlarda çocuğa kızmak yerine dikkat eksikliği olup olmadığını sorgulamamız gerekiyor. Aile ve Çift Terapisti Arzu Gürcan Göksu, çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri nelerdir sorusunu sorduk. Bakın Aile ve çift Terapistimiz merak edilen bu soruyu nasıl yanıtlamış...

Odaklanamama, odaklanma süresinin kısa oluşu; dışardan gelen herhangi bir sese odağın kayması şeklinde belirtileri vardır Unutma, oyalanma, eşyaları kaybetme ve zihinsel çaba gerektiren işlerden kaçınma başlıca belirtileri arasındadır.

ŞİDDETE NEDEN OLABİLİR!

Bir çok cocukta görülen dikkat eksikliği her ne kadar çocuğun yaramaz ve şımarık olduğu düşüncesi olsada aslında temeli dikkat eksikliğine dayanabilmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu her çocukta farklı şiddetlerde farklı belirtilere neden olabilir. Ancak DEHB’li küçük çocuklarda aşağıdaki sorunlar ortak olarak görülür:

Yerinde oturamama, öğle uykusu uyumak istememe ya da uyuyamama, gece uykuya dalmakta güçlük çekme, sırası gelmeden konuşma ve sürekli söz kesme, yüksek sesle konuşma, sürekli konuşma, durmadan kıpırdanmadır.

Yorumlar