Sağlıklı hamburger yapımı çocuğunuzun beslenme çantasına koyabilirsiniz!

Sağlıklı hamburger nasıl yapılır? Çocuğunuzun beslenme çantasına gönül rahatlığı ile evde hazırlayacağınız bu burgeri koymayı unutmayın!

Sağlıklı hamburger yapımı çocuğunuzun beslenme çantasına koyabilirsiniz!

Büyük küçük dinlemeden hamburger sevdasından bir türlü vazgeçemiyoruz! Ancak çok da sağlıklı olmayan bu alışkanlığımızı bir kenara bırakıp vücuda fayda sağlayan bir öğün hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarında çok seveceği ve aklınızın kalmayacağı bu hamburgeri beslenme çantalarına rahatlıkla koyabilirsiniz! Sadece ekmeğini ve köftesini değiştirerek sağlıklı bir öğün yapabiliriz. Mesela köftesini kerevizden yaparsanız çocuğunuza ve kendinize çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Dr.Fevzi Özgönül, daha sağlıklı bir öğün için hamburgerin sağlıklı bir öğün olabilmesi için elmaelma.com okurlarına bazı tüyolar verdi.

Çok tüketilen bir besin olmasına rağmen hiç sağlıklı bir besin değildir. Hamburgerin aşırı tüketimi birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Bu nedenle özellikle yetişkin kişiler çocuklarını bu tür gıdalardan uzak tutmalıdır. Aslında hamburgerin Türk usulü köfte ekmeğe benzemektedir. İçerisindeki salatası, marulu, turşusu, köftesi benzerdir. Farkı ekmeğindedir. Hamburgerin ekmeği o kadar yumuşaktır ki yediğimizde çok kolay sindirilip hemen kandaki şekerimizi yükseltir. Hele yanında bir de şekerli bir içecek içersek bu süreç çok daha hızlanır.

Aslında hamburger başka bir bakış açısı ile baktığımızda çok da sağlıksız değildir. Eğer köftesi et köfte ise, içerisinde olan diğer malzemelere bakalım, bir marul yaprağı ve domates var. Bazen turşu ve soğan halkaları da bulunabilir.

Biliyorsunuz ki okul döneminde olan çocuklarımız için okullarda ki kantinlerde obeziteye savaş açmak için devletimiz hamurger satışını yasakladı. Çok yerinde bir karardı. Çünkü hamburger ve benzeri ürünler fazlasıyla çocuklarımızın geleceğini tehlikeye atmaktadır.

Çocuklarımızın beslenme çantalarına hamburger gibi köfte ekmek koyarak da onları bu kötü alışkanlıklarından kurtarabiliriz. Sadece ekmeğini ve köftesini değiştirerek sağlıklı bir öğün yapabiliriz. Mesela köftesini kerevizden yaparsanız çocuğunuza ve kendinize çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Şişmanlatmayan Kereviz Burger için gerekli malzemeleri hazırlanışını  Dr.Fevzi Özgönül şöyle aktardı;

Malzemeleri; 2 adet kereviz, 1 adet yumurta, 1 kahve fincanı un, 1 kahve fincanı galeta unu, 1 çay kaşığı tuz, Limon, Sıvı yağ, 1 lt su

Sosu İçin: 1 diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı hardal, 1 çay fincanı süzme yoğurt, Marul, Dereotu

Hazırlanışı: Kerevizleri halka halka doğrayın. Kaynayan suyun içine biraz tuz ve birkaç damla limon sıkıp kerevizleri haşlayın. Haşlanan kerevizleri önce una, sonra yumurtaya daha sonrada galeta ununa bulayıp az yağda önlü arkalı kızartın. Bir kasede yoğurdu, sarımsağı ve hardalı karıştırın. Kızarttığınız kereviz burgerleri sos eşliğinde marul ve dereotu ile servis yapın.

Yorumlar