Doğru duvar boyası rengi nasıl seçilir mobilyalardan önce ışığa bakın!

Duvar boyası seçerken mobilyalarınızın renklerini düşünüyorsunuz peki ya evinize giren ışığı? İşte ışığa göre doğru duvar boyası rengi seçme tüyoları...

Doğru duvar boyası rengi nasıl seçilir mobilyalardan önce ışığa bakın!

Aynı rengin farkıl mekanlarda, bambaşka bir havaya bürünmesi gerçekten inanılmaz. Bunun sebebi evlerin gün içinde aldığı ışığın miktarı ve yönü. Bir oda günün hangi saati daha yoğun ışık alıyor, hangi zaman diliminde daha loş oluyor ya da ışık hangi açıyla ilginç gölgeler yaratıyor? Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar duvar boya rengini seçmeniz konusunda sizi çok doğru bir açıda yönlendirir ve buna göre seçtiğiniz renkleri daha iyi algılayarak dekorasyon stilinizi bile değiştirebilirsiniz. 

SABAH IŞIĞI ALAN ODALAR İÇİN DUVAR RENGİ SEÇİMİ: Bu odalar günün uzunca bir zamanında pek çok farklı yoğunlukta ışık alır. Sabahın ilk ışıklarında hafif pembemsi bir ışık veren güneş, öğlene doğru daha mavimsi bir renge dönüşür. İlerleyen saatlerde hafif gölgeler artar. Odanızda gün ışığından en iyi şekilde faydalanmak için duvarlarınızı pastel mavi yada açık yeşil tonlarda boyayabilirsiniz.

TÜM GÜN IŞIK ALAN ODALAR İÇİN DUVAR RENGİ SEÇİMİ: Odanıza günün her saati birbirine yakın miktarda güneş ışığı giriyorsa pastel ve nötr tonlar atmosferi sürekli aydınlık ve ferah kılar. Altın tonları günün her saati güneş ışığının tatlı yansımalarıyla sıcaklaştırırken, açık mavi tonları dingin atmosfer yaratır. 

AKŞAMÜSTÜ IŞIĞI ALAN ODALAR İÇİN DUVAR RENGİ SEÇİMİ: Bu odalar genellikle sabah saatlerinde fazla solgun görünür. İlerleyen saatlerdeyse daha sıcak gölgeler oluşur. Bu yüzden duvara uygulayacağınız sıcak sarı tonları yaşam alanlarınızı daha aydınlık ve davetkar kılar. Eğer küçük huzur köşeleri yaratmak istiyorsanız evin bazı alanlarında sarının en açık tonlarını deneyebilirsiniz.

YAPAY IŞIKLA AYDINLANAN ODALAR İÇİN DUVAR RENGİ SEÇİMİ: Mekanlarınız gün ışığına uzaksa ve sadece yapay ışık kaynaklarıyla aydınlanıyorsa şu seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

- Sarı ışık yayan ampülleri ve mum ışğığı gibi kaynakları kullanırken turucu ve kırmızı tonları uygularsanız odanın bir anda sımsıcak bir havaya büründüğünü görebilirsiniz. Bu yüzden de daha çok akşam ve gece kullanılan mekanlarda genellik kırzımı tercih edilir. 

- Beyaz ışık yayan ampuller gün ışığına en yakın efekti veren aydınlatma seçeneğidir. Bu yüzden seçtiğiniz duvar rengi en olursa olsun her tonda mükemmel renk kombinleri oluşturabilirsiniz.

- LED ışığı daha çok mavimsi bir parlaklık yaydığından duvarlarınızı çakıl taşı grisi, açık kum beji gibi dingin pastel tonlada boyayarak çağdaş ve modernist yaşam alanları dekore edebilirsiniz. (KAYNAK: Evim)

Yorumlar