Hangi besin nasıl yenmeli bu 5'liye masanızda yer açın!

Hangi besin nasıl yenmeli? Araştırmalar göre bazı besinler birlikte yendiğinde 'süper besin' etkisi yaratıyor. İşte tabağınızdaki mucize 5'li.

Hangi besin nasıl yenmeli bu 5'liye masanızda yer açın!

Domatesi zeytinyağı ile havuçları da avokado ile yiyecek besinleri normalden iki kat daha sağlıklı hale getirebileceğinizi biliyor musunuz? Bazı besinleri bir başka besin grubuyla birleştirerek tam anlamıyla 'süper besinler' yaratabilirsiniz. Yapılan son araştırmalar mutlaka çift olarak yemeniz gereken 5 ayrı besin grubu olduğunu ortaya koydu. İşte tabağınızdaki sağlığı iki katına çıkaracak eşleşmeler.

DOMATES VE ZEYTİNYAĞ

Akdeniz mutfağının vazgeçilmez iki lezzeti domates ve zeytinyağ birleşince antioksidan açısından çok zengin bir süper besine dönüşüyor. Domates ve zeytinyağı ikilisini masanızdan eksik etmezseniz güzel ve zarif saçlara, kusursuz bir cilde ve vücudunuzun içinde sayısız faydaya neden olurlar. Domates, kalp hastalığıklarına, göğüs, akciğer, deri ve prostat da dahil olmak üzere çeşitli büyük kanserlere karşı koruma sağlayan likopenden zengin bir besindir. Domates, aynı zamanda, kemik ve üreme gelişimi için gerekli Vitamin A'ya ve mükemmel görüntü için kollajen stimülasyonuna dönüşen bir bileşen olan beta-karotenin birincil bitki kaynağıdır.

Sızma zeytinyağını kiraz domatesleri ya da güneşte kurutulmuş muadillerinin üstüne biraz sermek yararlı bileşenlerin emilimini hızlandırır. Yağlı domates yiyenlerin kan akışında yemeyenlere oranla yüzde 82 daha fazla likopen akışı olduğu belirlendi.

HAVUÇ VE AVOKADO

Ohio State Üniversitesi'nden yapılan araştırmaya göre, avokado ve havuç ezmesi eşzamanlı olarak beta-karoten emilimini arttırmakta ve sağlıklı bir cilt, güçlü kemikler ve keskin bir görme becerisi için bulunmaz nimetler. Bu ikili aynı zamanda A vitamini konusunda kusursuz çalışıyor. Havuç ve avokado ikilisini yemek bağışıklık sistemi için 'turbo destek' niteliğin görüyor ve solunum, sindirim ve idrar yolları da dahil olmak üzere yaşamsal sistemlerin işlevini korumasına yardımcı oluyor. Havuç ve avokado tüketimi ile ilişkili artan alfa-karoten alımı, daha uzun ömür beklentisini de karşılayan iyileşmeler yaratıyor.

IZGARA ETLE YEŞİL YAPRAKLI YEŞİLLİKLER

Japonya'daki Kyushu Üniversitesi'nden yapılan araştırmada, 70 gram maydanozun 150 gramlık bir kısmı kızartılmış somonla tüketildiğinde kansere neden olan bileşiklerin varlığı yarıya indirdiği oraya çıktı. Vitamin C ve lutein içeren esansiyel antioksidanlar ayrıca yaprak yeşillikleri içinde bulunur ve bu da artrit, kırılgan kemikler ve kas dokusunun dejenerasyon riskini azaltmaya katkıda bulunur. Aynı zamanda yaşlanma süreciyle mücadele ve diyabetle mücadelede vazgeçilmeziniz olmalı.

ÇİLEK VE FINDIK

Yirmili yaşlarınızda bile yüksek kolekstrole sahip olmak kalp krizi ve felç riskinizi arttırabilir. Ancak fındık ve çilek ikilisiyle bu riski azaltabilirsiniz. Çileğin dışında kırmızı ve mor renkli orman meyveleri de benzer işlevler görebilir. Örneğin, acai, yaban mersini, böğürtlen gibi. Bu tip meyceler kolestrolü düşürücü etkiye sahipler. Bu tip kombinasyonlar, cild hasarlarını da onarır ve dış ışığınızı da arttırır.

BRÜKSEL LAHANASI VE LİMON 

Brüksel Lahanası ve limon (portakal ve misket limonu da olur) ikilisi demir-c vitamini kombinasyonunun en şahanesidir. Türkiye'de her iki kadından birinde görülen demir eksikliğiyle mücadele için brüksel lahanası ve limon ikilisini hayatınıza katın deriz. Brüksel lahanasındaki demiri C vitamini desteğiyle almak emilimi yükseltir. Demir eksikliği başdönmesi, yorgunluk, öksürük ve nefes darlığı nedeni olabilir. Bu sıkıntıları aşmak için bu ikiliyi mutlaka deneyin.

Yorumlar