Mide yanmasını önleyecek beslenme önerileri!

Gögüs kafesinde yanma ile ağızda acı ve ekşi tat “mide yanması ya da ekşimesi olarak tanımlanıyor. İşte Diyetisyen Dilara Koçak’ın mide yanmasını azaltılmaya yardımcı olacak beslenme önerileri…

Mide yanmasını önleyecek beslenme önerileri!

Yemek yediğimizde, yiyecekler ağzımızdan özafagus yoluyla mideye iletilir. Özafagus ve mide arasında,  özafagus alt kapakçığı bulunur. Bu kapakçık yiyeceklerin mideye girmesi için bir kapı vazifesini görür. Bu alt kapakçık iyi çalışmıyorsa, mide asidi özafagusa kaçar ve özafagusun iç duvarlarını tahriş eder. Ağrı verici yanma hissi başlar. Bu his genel olarak eğilip,  kalkınca veya yatınca daha da kötüleşebiliyor. Dilara Koçak’ın  mide yanması şikayeti olanlara şu tavsiyelerde bulunuyor:

Gün içinde bir şekilde dışarıda yemek yeme durumunda kalıyorsanız, özellikle mide yanmasından şikayetçi olanlar için bu durum daha da sıkıntı verici bir hal alıyor. Çünkü yemekler genelde daha yağlı ve baharatlıdır.

Bunlara dikkat edin!

Kahvaltı da meyve-sebze suyu içmeyi seviyorsanız, tavsiyelerime dikkat etmenizi öneririm. Klasik portakal-mandalina suyu mide yanmasını tetikler; bunun yerine elma, muz ve şeftali karışımı, domates suyu yerine havuç suyu daha iyi bir seçim olacaktır. Yağda yumurta yerine haşlanmış olanını, börek ve poğaça yerine tam buğday ekmeği tercih edin. Yağlı peynirler yerine lor peyniri, mozarella veya dil peynirini deneyin.

İş çıkışı arkadaşınız sizi kahve içmeye ve tatlı yemeğe mi davet etti? Bu durumda kahve yerine maden suyu veya bitki çayları, çikolatalı tatlı yerine, karışık meyve salatasını tercih ederek arkadaşınıza eşlik edebilirsiniz böylece hem kalorilerden hem de mide yanmasından uzak durursunuz.

Çikolata, mide yanmasını tetikleyebilir bu nedenle çikolata ve çikolata içerikli tatlılar yerine seçimleriniz sütlü tatlılar, meyve tatlıları, meyveli kek, tart, meyveli yoğurt olursa daha iyi olur

Ev yemekleri yapan restoranlarda seçiminiz, salçasız ve az yağlı seçeneklerden yana olsun. Zeytinyağlı sipariş ediyorsanız susuz olarak yemeye özen gösterin.

Fast food ürünlerinden tüketmek istiyorsanız öncelikle porsiyonlara dikkat etmelisiniz yani hamburger, patates veya içeceğin en büyük boyunu seçmeyin. Diğer konu ise kızarmış tüm ürünlerden uzak durun mümkünse ızgara olanlarını tercih edin. Ketçap, mayonez ve barbekü sosunu yediklerinize ilave etmeyin. Salata seçenekleri gözden geçirin ancak balzemik ve sirke soslarından uzak durun.

Çin yemekleri baharat içerebilir bu nedenle menüye dikkat edin. Başlangıç olarak kızartılmış yiyecekler yerine buharda pişmiş seçenekler ile kremalı çorbalar yerine içeriği sebze olan wonton çorbasını alabilirsiniz. Ana yemekte ızgara seçimler yapabilmek için garsondan yardım isteyebilirsiniz yanında buharda pişmiş sebze ve sade pirinç eşlik edebilir.

İtalyan yemeklerinde sıklıkla kullanılan domates, mide yanmasını tetikler. Bu nedenle domates sosu yerine, kremasız mantar sosu,  domates soslu-salamlı pizza yerine brokoli-mantar-zeytinli-yeşil biberli pizza, tiramisu yerine sorbe ve şarap yerine maden suyu tercih edebilirsiniz.

Deniz ürünleri genellikle mide yanmasına sebep olmazlar ancak kızartılmış olmamak şartıyla. Bu nedenle balık restoranına gittiğinizde kalamar veya karides tava yerine ızgara kalamar ve jumbo karides, antapot salatası alabilirsiniz.  Mezelerden şakşuka yerine közlenmiş patlıcan veya yoğurtlu mezeler tercih edebilirsiniz. Küçük balıklar genelde kızartılarak servis yapılır bu nedenle daha büyük bir balık seçip ızgara yaptırabilirsiniz.

Yorumlar