Obeziteyi misafir etmeyin!

Türkiye'de obezite son 20 yılda üç kat arttı. Obeziteyi önlemek için şişmanlatan gıdalardan uzak durmak birinci koşulunuz.

 Obeziteyi misafir etmeyin!

Hamburger gibi fast food ürünler, yağda kızarmış, derisiyle yenen tavuk, her türlü mayonezli, soslu sandviç. Her türlü kolalı, gazlı içecek ve yüksek şeker içeren hazır meyve suları...

İçinde yüksek şeker ve tuz bulunan hazır besinler. Baklava gibi şerbetli hamur işi tatlılar. Hazır kek, kurabiye, börek, kremalı bisküvi ve çikolata. Yağlı süt, peynir ve yağlı, kaymaklı yoğurt. Hazır cips, patates kızartması ve kızartılmış her türlü yiyecek. Büyük tabakta, fazla porsiyonlarda yemek tüketmek. Günde en az 8 - 9 bardak su içmemek ve hareketsiz bir yaşam tarzı obeziteyi tetikler.

Ergenlikten sonra obeziteyle savaşmak daha zor, durum farkedilince hemen önlem alınmalı, dengeli beslenme ve aktivite yoluna gidilerek ailecek bu duruma karşı savaşılmalı.

Diyete başlayıp yarım bırakmak veya hızlı kilo vermek için yapılan şok diyetler hem sağlıksız, hem de daha fazla kilo aldırıyor. Dengeli beslenme, hareket etme ve kontrollü beslenme yaşam tarzı olmalı.
 

Yorumlar