Regl şişliğine bu diyetle veda edin

Kadınlar regl döneminde yaşadıkları tatlı krizleri ve artan iştahları yüzünden hem kilo alıyor, hem de mutsuz oluyor. Eğer bu haberi okumazsa!

Regl şişliğine bu diyetle veda edin

Regl döneminde bitmek bilmeyen yemek yeme kriziniz birkaç kilo ile sona eriyorsa ve ayda bir yaşadığınız bu dönemde kilo alıyorsanız, iştahınızı dizginlemeyi öğrenmek zorundasınız.

Regl öncesinde sindirim siteminin etkilendiğini belirten uzmanlar, bu dönemde ödem ve kabızlık yaşandığını, kilo alınmış hissine kapınıldığını ekliyor. Depresif bir ruh haline bürünülen regl dönemi, ruh hali nedeniyle yemeye itiyor.

Kan şekerinizi yükseltecek gıdalar tüketerek, çikolata ve tatlı krizinden kurtulmuş olursunuz. Diyetisyenler bu gibi durumlarda, iki-üç parça çikolata tüketilebileceğini belirtiyor.

Meyve tüketerek şeker ihtiyacınızı karşılamanız mümkün. Kuru meyvelerin şeker oranı normale göre daha fazla olduğundan şekere olan açlığınızı daha iyi bastıracaktır.

'The Serotonin Power Diet' kitabının yazarı Judith Wurtman, regl döneminde en üst seviyeye ulaşan yeme isteğine neden olarak serotonin azalmasını gösteriyor. 

Beynin yeni serotonin üretmesini sağlayan en hızlı yöntem ise, karbonhidrat açısından zengin gıdaların tüketilmesi.

Kahvaltı

Süzme peynir
Orman meyveleri veya kuru meyveler (çilek, dut, böğürtlen)
Vitamin takviyesi

Öğle

Ispanak salatası
Somon
Yağsız süt

Ara öğün

Yağsız patlamış mısır
İki parça bitter çikolata

Akşam

Domates soslu tam tahıllı makarna

Yorumlar