Erkeklerin şu sıra en sevdiği aksesuar: Sakallar!

Dizilerdeki yakışıklı karakterlerin de etkisiyle erkekler arasında bıyık ve sakal oldukça popüler olmaya başladı. Peki sakal ve bıyıklarla güzel bir görünüm için erkekler ne yapmalı?

Erkeklerin şu sıra en sevdiği aksesuar: Sakallar!

TV’de izlenme rekorları kıran dönem dizilerinin erkek kahramanlarının sakal ve bıyıkları bu görünüme şimdiye kadar itibar etmeyen gençler arasında moda oldu. Erkeklerin kendine yapacağı en zengin aksesuar olarak tanımlanan sakal ve bıyık; rol modellerinin etkisiyle üniversitelilerin gözdesi olmuş durumda. Hal böyle olunca sakal ve bıyığı seyrek olanlar, gürleştirmek ve kel bölgeleri kapatmak için doktorların yolunu tuttu.

Konuyla ilgili bilgi veren M-Onep Kliniklerinden Dermatoloji Uzmanı Dr. Ömür Tekeli; ilk defa sakal bıyık bırakmak isteyenler, seyrekliği gidermek isteyenler ve bakımlı sakal bıyık sahibi olmak isteyenler için önerilerde bulundu. 

İlk defa sakal bıyık bırakacaklar: Önce granüllü bir peeling ve cilt bakımı yaparak cildi rahatlatmalılar. 

Bakım için: cilt temizliğine çok dikkat edilmeli. Yüz her gün bir yıkama jeli ile yıkanmalı. Eğer sakal çıkarken yüz kaşınıyorsa; içinde salistik asit bulunan toniklerle cildi rahatlatabilirler.

Güçlendirmek için: İçeriğinde prostoglandin, minoksidil olan topikal ürünlerin düzenli kullanımı oldukça etkilidir. Çinko ve demir,  vücuttaki tüyleri güçlendirmek için birebir. Kırmızı et ve yeşil salata bu konuda en yararlı yiyeceklerdir. Argan yağı, içeriğindeki yüksek antioksidanlar, e vitamini dolayısıyla sakal bıyıkların bakımında fayda sağlar. Eğer sakal ve bıyıklarda erken beyazlama görülürse çörek otu yağıyla masaj yapmak sakal ve bıyıkta eski koyu renginize kavuşmanıza yardımcı olur.

Sakal bıyık ekimi: “Alopesi areata” denilen saç kıran problemi her yaşta ortaya çıkabilen ve kişinin kendi kendine açtığı bir savaş nedeniyle ortaya çıkan bir dökülmedir. Yine sivilceler, uzun süreli egzamalar, travmatik traşlama şekli, kortizon içerikli ilaç kullanımları, kemoterapi, radyoterapi de saç, sakal ve bıyıkta dökülmelere ve şekil bozukluklarına yol açar. Kelleşmiş bölgeler varsa bu alanlara boğaz bölgesi ya da saçlardan elde edilen kıllarla, FUE yöntemiyle sakal bıyık ekilebilir.

Şekillendirmek için: Yanak ve boğaz bölgesinde istenmeyen kıllar yüzünden sakal bıyık bırakmaktan çekinenler var. Bu alanlara uygulanacak  lazer epilasyonlarla, yüzde sadece istenmeyen kıllardan kurtularak konforlu biçimde sakal bırakmak mümkün.

www.m-onep.com Tel: (0212) 352 32 33

Yorumlar