Diz kapağı estetiği nedir?

Bacaklarından memnun olmayan pek çok ünlü ismin de denediği diz kapağı estetiği hakkında bilinmeyenleri anlatıyoruz.

Diz kapağı estetiği nedir?

Bacak estetiğinde, basitçe liposuction'la yağ alma işlemi, bacakları güzel fakat bölgesel yağ fazlalığı olan kişiler için uygundur. Çimdik testi ile liposuction'dan fayda görüp görmeyeceğiniz anlaşılır. Çimdik yapan parmaklar arasında üç cm'lik bir kalınlık varsa liposuction'dan yarar görürsünüz. Bacak estetiği güzel olmayanlarda ise liposuction yerine, pek çok işlemin birlikte kullanıldığı bacak şekillendirme (liposculpture, liposhaping) gerekir. Bu şekillendirme işleminin özelliği seramik vazo yapan seramikçiler gibi çepeçevre yapılmasıdır. Bacak, uyluk ve diz bölgesi arasındaki uyum göz önünde tutulur. Bazı bölgelerde yağ almak, bazı bölgelere tam tersi yağ hücresi vermek, doku içi bantların gevşetilmesi, bazen miniliftler, kas tonusu artırma işlemleri ve derinin mikrodolaşımı düzelten yöntemler bir arada uyumlu bir şekilde kullanılmalıdır. Bunlar bacağın kontur estetiğini oluşturur. Bacak derisinin de pürüzsüz, yumuşak, kılsız ve kılcal damarlarının da olmaması gerekir. Mikrodermabrazyon dediğimiz üst ölü tabakanın yok edilmesi işlemleri ve lazerle bu sorunlar çözülür. Deri esnekliği, yapılan işlemleri ve kapsamını belirler. 40 yaşından sonra esneklik bozulsa da bireysel değerlendirmeler daha önemli. Dokuda çatlakların olması, yaş genç olsa bile doku kalitesinin bozulduğunu gösterir. Doku kalitesinin bozulmuş olduğu durumlarda cerrahi 'firming-smoothing' işlemleri gerekir. Bunlar temel olarak kasık bölgelerine gizlenen lifting İşlemleridir. Firming-smoothing bacak şekillendirmede bir başlıktır. Bu başlığın altında cerrahi girişimlerin yanında endormoloji gibi cerrahi olmayan yöntemler de yer alır. Firming-smoothing kremler de bulunmakla birlikte, bunlar sadece bacak konturu düzelttikten sonra bacak derisi yumuşaklığı için tedaviye eklenir.

İşlemler ne kadar sürer ve ameliyatlar sonrası sosyal hayata ne kadar süre sonra devam edilir?

Diz çevresi estetiğinde işlem bir-iki saat sürer, işlemden sonra kişi evine gidebilir. Sosyal hayattan çekilme söz konusu değildir, iyileşme süreci normal yasam süreci içerisinde devam eder. Bacak şekillendirme ise daha uzun bir işlemdir. Günümüzdeki modern yaklaşımlarda iyileşme sürecinin yatarak geçirilmesi söz konusu değildir. Aktif İyileşme dediğimiz, yaşam içerisinde iyileşme daha önemlidir. Liposuction sonrası yapılan aktivitenin bacak ödemini azalttığı ve şekillenmeye katkıda bulunduğu artık kabul ediliyor.

Ameliyatları tekrar etmek gerekir mi?

Bacak ve diz estetiğinde yağlar alınarak şekillendirme yapılırsa tekrarı gerekmez. Bedenimizdeki yağ hücrelerinin sayısı sabittir. Tekrar çoğalamazlar. Ancak deri kalitesi iyi olmayan kişilerde sonradan küçük rötuşlar gerekebilir.

Diz estetiği yaptıran ünlüler

Son zamanlarda diz estetiği ile magazin basınına konu olan Türk ünlüler arasında Hülya Avşar, Deniz Akkaya, Simge Tertemiz sayılabilir. Hollywood yıldızları arasında da Jennifer Aniston ve Halle Berry, Demi Moore bacak estetiği haberleri ile gündeme gelmiştiler.

Yorumlar