Dolgu ve botoks arasındaki fark nedir uzun süreli değişmek istiyorsanız...

Günümüzde bir çok kişinin botoks ve dolgu uygulaması yaptırıyor. Peki dolgu ve botoks arasındaki fark ne? İşte o uygulamalar arasındaki fark...

Dolgu ve botoks arasındaki fark nedir uzun süreli değişmek istiyorsanız...

Her yıl bir çok kişi tarafından yapılan botoks ve dolgu işlemleri özellikle son dönemlerde daha çok ön plana çıkmış durumda! Ancak bilmeyenler ve merak edenler için bir çok kişinin çeşitli yerlerine yaptırdığı botoks ve dolgu arasındaki farkları Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, botoks ve deri altı dolgusu hakkında elmaelma.com okurları için bazı bilgilendirmelerde bulundu. İşte dolgu ve botoks arasındaki merak edilen o farklar...

BOTOKS NEDİR? NASIL YAPILIR?

“Botoks kasları donduran, saflaştırılmış bakteri içerir. Bu şekilde botoks yüzdeki mimiklerin neden olduğu çizgi ve kırışıkların görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olur. Göz çevresindeki kaz ayakları ya da alındaki yatay çizgiler gibi hareketli kırışıklıkları düzeltmek için de botoks etkilidir.

Botoks, bir bakteriden alınan botulinum toksinin saflaştırılmış halidir. Çok yüksek miktarlarda zehirli olmasına rağmen, bir uzmanın az ve düzenlenmiş miktarda uygulaması ile kırışıkları düzeltmek için zararsız bir çözüme dönüşür.

Botoks, enjekte edildiği yerde sinir uyarılarını engelleyerek çalışır. Sinir uyarıları kesildiğinde etkilenen kas geçici olarak donar. Yüzün seçili bölgesindeki hareketsizlik keskin kırışıklıkların yumuşamasını, azalmasını hatta ortadan kalkmasını sağlar.

BOTOKS HANGİ ALANLARDA ETKİLİ?

Botoks yalnızca kas hareketlerinin yol açtığı kırışıklarda işe yarar. Bunlar hareketli kırışıklık olarak bilinir ve genellikle “mimik çizgileri” diye adlandırılır. Botoks uygulanan en yaygın hareketli kırışıklıklar yüzün üst kısmında iki kaşın arasındaki “11” şeklinde çizgiler, alındaki yatay çizgiler ve göz etrafındaki kaz ayaklarıdır. Bu çizgiler zaman içerisinde gülümseme, kaş çatma, yan bakma ve diğer yüz ifadeleri sonucunda oluşur.

Botoks yüzdeki sarkma ya da tombulluğun azalması nedeniyle ortaya çıkan çizgi ve kırışıklarda işe yaramaz. Bunlar durağan çizgiler olarak bilinir. Durağan çizgiler yanak, boyun ve çene altında bulunur.

DERİ ALTI DOLGUSU NEDİR?

Deri altı dolgusu yaşa bağlı olarak incelen bölgelerde dolgunluk sağlayacak maddelerden oluşur. Bu incelme genellikle yanaklar, dudaklar ve ağız çevresinde görülür. Deri altı dolgusu kimi zaman yumuşak doku dolgusu olarak da adlandırılır ve hacim ve dolgunluk vermek amacıyla deri yüzeyi altına enjekte edilmek amacıyla geliştirilmiş bir üründür.

Uygulama süresi ve yapılan işlemin kalıcılık süresi değişmekle birlikte bazı dolgular 6 ay dayanırken, bazıları 2 yıla kadar kullanılmaktadır. Kişiler kendi bireysel ihtiyaçlarını ve beklentilerini doktorları ile ele alıp hangi dolgunun kendileri için en iyi seçenek olduğuna karar vermelidirler.

DERİ ATLI DOLGUSU NERELERDE UYGULANIR?

Yaşlanmanın farklı izlerini düzeltmek için farklı türde deri altı dolguları geliştirilmiştir. Seçilen dolgu türüne göre;

İncelen dudakları dolgunlaştırmak, yüzdeki çukurlaşmaları düzeltmek ya da doldurmak, alt göz kapağında ortaya çıkan gölge ya da kırışıkları azaltmak, ortadan kaldırmak, yara izi çukurlarını doldurmak ya da yumuşatmak, yüzün alt bölümündeki durağan çizgileri doldurmak ya da yumuşatmak,

Durağan çizgiler ağız çevresi ve yanaktaki kırışıklıkları da kapsar. Bu kırışıklar deride kolajen eksikliği ve elastisite kaybı sonucunda ortaya çıkar.

HAMİLELERİN UZAK DURMASI GEREKİYOR!

Hamile ve emziren kadınlarda botoks ve dolgu tavsiye edilmez. Belli sağlık sorunları olan ya da ilaç kullanan kişilerde botoks ya da dolgunun güvenli olduğu incelenmeden bu işlemler yapılmamalıdır.

UZMANLAR TARAFINDAN YAPILMALI!

İşlemler, plastik cerrah, sertifikalı dermatolog, kozmetik cerrah gibi nitelikli kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Yorumlar