Kendi kanınızla gençleşin

Doktor Hüseyin Tırman gençliğin damarlarınızda gezdiğini kanıtlayan estetik bir müdahaleden bahsediyor. Gençliğin kısa adı: PRP

Kendi kanınızla gençleşin

P.R.P. tedavisi (Platelet Rich Plazma) akyuvarların ve trombositlerin ayrıştırılıp mikron filtreden geçirilmek suretiyle elde edilmiş kısmının kullanılmasını sağlayan tıbbi bir işlemdir. Bu işlemde kullanılan saf kısım kişinin kendi kanından elde edilir. Dolayısıyla tamamen doğal bir yöntemdir. Genel amaç cildinizi iyileştirmek, kırışıklık ve boşlukları kalıcı biçimde yeniden yapılandırmaktır.

PRP nasıl yapılır?

Kişinin kendinden alınmış bir miktar kadar kan belli bir takım işlemden geçirildikten sonra ayrıştırılmış beyaz hücre ve trombositlerin yoğun kısmı cilde küçük iğne enjeksiyonuyla uygulanır. Beyaz hücreler dediğimiz akyuvarlar ve trombositler vücudumuzda yapılandırıcı ve onarıcı görevleri olan, yaralı dokunun iyileşme sürecini başlatan hücrelerdir. Dolayısıyla kendi dokunuzun yapılandırıcı hücrelerini cildimize enjeksiyon yöntemiyle verdikten sonra o bölgede yeni doku uyarımı başlar. Doku dengesi ve yenilenmesi hızlanır. Anti-aging uygulamalarında photo yaşlanma, akne skarları, hiperpigmentasyon, yara-yanık izleri, kolajen ve elastin kaybına bağlı yüz kontürünün bozulması ve kırışıklıklar bu yöntemle tedavi edilir. Güvenli ve hızlı uygulanabilen bir yöntem olduğundan diğer uygulamalarla birlikte ya da tek başına tercih edilebilir. Doku yenilenmesi 3 gün içerisinde başlayıp 3 hafta içerisinde maksimum düzeye ulaşır. Her bir seansın etkisi en az 3 ay sürer. Arka arkaya yapılan ihtiyaca göre belirlenmiş toplam seans sayısı ve takiben yine cilt ihtiyacına göre belirlenmiş ara seanslar hekim tarafından düzenlenir.

Peki PRP ne zaman uygulanır?

Anti-aging cilt tedavileri: Gevşek ve sarkmış dokuların toparlanması ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Bu amaçla diğer tedavilerle kombine edilmiş bir program içinde de yer alabilir.

Vücut çatlaklarının tedavisi: Doku onarıcı etkisi ile cilt çatlaklarında ayrışmış dokularda yaptığı aktivasyonla yeni bağ dokusu oluşumu gerçekleştirerek tedaviye yardımcı olur. Çatlakların tedavisi herzaman birkaç sistemin kullanılması ile olur. Diğer yöntemlerle birleştirilmesi daha güzel sonuçlar yaratır.

Leke tedavileri: Özellikle güneşin hasar bıraktığı ciltlerde savunma amaçlı gelişen lekelerin tedavisinde cilt dokusunun gördüğü zararlar onarıldığı için çok etkili bir tedavidir.

Akne izleri ve yara izleri: Burada da PRP’nin diğer yöntemlerle kombine edilerek kullanılması daha doğru olacaktır. İzler hekim tarafından konsülte edildikten sonra en uygun ve doğru kombine tedavi planlanıp uygulanmalıdır.

Saç dökülmesi: PRP tedavisi ile zayıflamış saç kökleri yeniden aktif hale geçer daha canlı, parlak ve güçlü saçlar üretmeye başlar, dökülme normal sınırlara döner.

Yorumlar