39. müzik festivali başladı

39. İstanbul Müzik Festivali, 4 Haziran Cumartesi günü saat 20.30’da Aya İrini Müzesi’ndeki Açılış töreni ve konserlerle başladı.

39. müzik festivali başladı

İstanbul Müzik Festivali Açılış Töreni’nde, festival sponsorlarına ve katkıda bulunan kuruluşlara birer teşekkür plaketi sunuldu. Törende ayrıca, Türkiye’nin önde gelen besteci, eğitimci ve müzik araştırmacılarından Muammer Sun’a festivalin bu yılki "Onur Ödülü" verilecek. 39. İstanbul Müzik Festivali, törenin ardından şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Açılış Konseri’yle başladı. Gecenin solisti ise 2010 BBC Genç Müzisyenler Yarışması’nda aldığı birincilikle adından sıkça söz ettiren genç piyanist Lara Melda oldu. İstanbul Müzik Festivali Açılış Töreni ve Konseri Beyoğlu Kuledibi ve Kadıköy Caddebostan sahiline (Caddebostan Migros arkasına) yerleştirilen dev ekranlardan da seyredilebilecek.

Üç dünya ve altı Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapan festival, aralarında Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Patricia Petibon, Hilary Hahn, Renée Fleming, Christoph Eschenbach gibi yıldız isimler ve klasik müziğin en önemli orkestralarından Schleswig-Holstein Festival Orkestrası’nın da dâhil olduğu 600’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlıyor. Festivalde, konser öncesinde gerçekleştirilecek söyleşi ve anlatıların yanı sıra, bu sene ilk defa seyircilere açık olarak gerçekleştirilecek ustalık sınıfları da gerçekleştirilecek. İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl, senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, oda müziği, resitaller olmak üzere toplam 24 konser yer alıyor.

Yorumlar