Surname 2010

İBB Şehir Tiyatroları’nın, 2010-2011 sezonunda repertuarına kattığı ve bugüne kadar beğeniyle izlenen Surname 2010 adlı oyunu Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde seyirciyle buluşuyor.

Surname 2010

Proje tasarımını Candan Seda Balaban ile Yiğit Sertdemir’in yaptığı, Yiğit Sertdemir’in yazıp yönettiği oyun, 26-30 Aralık 2012 tarihleri arasında seyredilebilir.

2012 yılında Almanya’da “11. Tiyatro Bienali, Avrupa’nın Yeni Oyunları Festivali”ne ve turnelere katılan Surname 2010, şimdiye kadar birçok ödüle layık görüldü. 15. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı (Candan Seda Balaban),  36. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri En İyi Kostüm (Candan Seda Balaban),  XI. Direklerarası Seyirci Ödülleri, Canlandırmada Bütünlük (Ensemble): Kostüm Tasarımı (Candan Seda Balaban), Uluslararası Lions Konfederasyonu Lions Tiyatro Ödülleri En İyi Yönetmen (Yiğit Sertdemir),  Tiyatro... Tiyatro... Dergisi Tiyatro Ödülleri Yılın Giysi Tasarımcısı (Candan Seda Balaban) Ödülleri’ni aldı.

Surname 2010 oyununda, kocasının ölümünün ardından açtığı sahafında, özel bir nedenle geceyi bekleyen Sühendan Hanım, kocasına ait hiç görmediği notlarla karşılaşır. Bu notlar, kocasının kendisi için düşündüğü “sözde şenliğe” dair fikirleri içermektedir. Yazılanları şaşkınlıkla okumaya başlayan Sühendan Hanım; kendisini bir düşün içinde, geçmiş ile bugünün İstanbul’u arasında gerçekleşen bir şenliğin tam ortasında bulur.

Oyunda; Ayşem Yağmur Ulusoy, Can Alibeyoğlu, Ceren Hacımuratoğlu, Derya Keykubat, Derya Yıldırım, Elyesa Çağlar Evkaya, Engin Akpınar, Eraslan Sağlam, İrem Erkaya, Mana Alkoy, Mehmet Soner Dinç, Mert Aykul, Özgür Atkın, Özgür Tanık, Seda Fettahoğlu, Semah Tuğsel, Seza Güneş, Uğur Dilbaz, Yiğit Sertdemir, Zeynep Göktay Dilbaz rol alıyor.

Oyun ayrıca, 9-13 Ocak 2013 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde seyredilebilir.

Yorumlar